Ümit Önal

Türk Telekom CEO’su

Ümit Önal, 1995 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çalışma hayatına medya ve iletişim sektöründe başlayan Önal, 2007 yılında Turkuvaz Medya Grubu’na katılarak 2015 yılına kadar sırasıyla ATV Genel Müdürlüğü, Reklam Grup Başkanlığı ve İcra Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

2015’te Digitürk Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürlük görevlerini üstlenen Ümit Önal, Digitürk’ün BeIN Media Group’a satış sürecini başarıyla yönetmiştir.

2016 yılı sonunda Türk Telekom ailesine katılan Ümit Önal, 2016-2018 yılları arasında Türk Telekom Satış ve Müşteri Hizmetleri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenmiş olup 2018 Aralık ayından itibaren şirketin Pazarlama ve Müşteri Hizmetlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini de sürdürmektedir.

Ümit Önal, Türk Telekom’un 2019 yılında halka arzından bu yana kaydedilen rekor gelir ve FAVÖK büyüme performansına liderlik etmiştir.

31 Temmuz 2019 tarihi itibarıyla, Türkiye’nin lider telekomünikasyon ve teknoloji şirketi Türk Telekom’da CEO’luk pozisyonuna atanan Ümit Önal; Türkiye’nin dijital ve teknolojik dönüşümüne öncülük etme vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Medya ve iletişim sektöründe 20 yılın üzerinde deneyimi ile Ümit Önal, Türkiye’nin medya transformasyonu sürecinin bir parçası olma şansı yakalamış ve kariyeri boyunca ulusal ve uluslararası derneklerde aktif olarak görev almıştır. Daha önce TİAK A.Ş (Televizyon İzleme ve Araştırmaları Komitesi) Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapmış olan Önal, aktif olarak m-TOD(Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı, RVD (Reklam Verenler Derneği) Yönetim Kurulu Üyeliği, YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) üyeliği ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Amerika İş Konseyi üyeliğine devam etmekte, TVYD (Televizyon Yayıncıları Derneği) ve Dünya GSM Birliği’nde Türk Telekom’u temsil etmektedir.