Uluslararası Uzay Kongresi başladı

Altair Enterprises tarafından organize edilen Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022), Bursa’daki Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nde başladı.

Kongrenin açılış töreninde konuşan Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Uzay Sistemleri ve Araçları Daire Başkanı Ali Baygeldi, kongrenin Türkiye’nin uzay alanında değerli çalışmalara imza atılabilmesi için büyük bir altyapı sağlayacağını belirtti.

Uluslararası Uzay Kongresi’nin iş birlikleri için çok önemli bir zemin oluşturacağını da söyleyen Baygeldi, “Milli Uzay Programımız doğrultusunda GUHEM en önemli paydaşlarımızdan biri. Bu önemli etkinliğin Türkiye’de ilk kez Bursa’da ve GUHEM gibi önemli bir merkezde düzenlenmesi son derece kıymetli. Bu sene Paris’te gerçekleşecek dünyanın en büyük uzay kongresi Uluslararası Astronotik Kongresi’ne (IAC) katılacağız. 2025’te bu büyük organizasyonun ülkemizde gerçekleşmesi için de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Dünyada uzayın yeni bir rekabet alanına dönüştüğünü anlatan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ise, Türkiye’de de son yıllarda bu alandaki çalışmaların hız kazandığını ifade etti.

BTSO olarak Türkiye’nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi olarak hayata geçirdikleri GUHEM’de uluslararası çapta bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu belirten Şener, “Gerek tecrübe paylaşımı gerekse de yeni iş birlikleriyle taçlanacağına inandığım bu büyük buluşmanın tüm katılımcılarımız için faydalı geçmesini diliyorum” şeklinde konuştu.

18 ülke, 100’den fazla konuşmacı

18 ülkeden 100’den fazla konuşmacının kongrede yer alacağını aktaran GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, uzay alanında prestijli bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirerek, merkezin uzay farkındalığı alanındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.
Açılış programı, Altair Enterprises yöneticileri Nika Chinchaladze ve Martynas Fedotovas ile SpaceFund firmasının kurucu ortağı Rika Tumlinso’ın konuşmalarıyla devam etti.

Kongrenin ilk oturumunda ise Avrupa Uzay Ajansı İklim ve Sürdürülebilirlik Sorumlusu Andrea Vena, “Uzay Faaliyetlerinin Sürdürülebilirliği-Avrupa Uzay Ekosisteminde ESA’nın Rolü” konusunda sunum gerçekleştirdi.

Ayrıca, kongreye destek veren Plan-S, Roketsan ve Türksat’tan yetkililere teşekkür plaketleri takdim edildi.

11 Eylül Pazar günü sona erecek kongrenin açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Süleyman Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile çok sayıda yerli ve yabancı konuk katıldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE