Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki sızıntı krizi büyüyor

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı Soyuz kapsülünde soğutma sıvısı sızıntısı başlamıştı.

Uzaydaki sızıntı krizi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na bağlı Soyuz MS-22 uzay aracında iki kozmonot, Sergey Prokopyev ve Dmitriy Petelin’in uzay yürüyüşünün iptal edilmesiyle gündeme geldi. Yürüyüş, uzay aracından soğutucu sızıntısı nedeniyle iptal edildi.

Rusya Uluslararası Uzay Ajansı (Roscosmos) ve NASA tarafından yapılan açıklamada, uzay aracındaki dış radyatörün delinmesine neyin sebep olduğunun netleşmediği belirtilirken, bir meteor çarpması sonucu oluşabileceği olasılığının olmadığı aktarıldı.

Roscosmos, Soyuz kapsüllerindeki soğutucu sızıntısının başlamasından sonra üç mürettebat üyesini planlanandan önce eve getirmek için Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) boş bir uzay aracı göndermeyi düşündüğünü açıkladı.

Üç mürettebat üyesinin Dünya’ya tam olarak nasıl geri getirileceğine dair henüz bir karar verilmedi. Ancak en olası seçeneğin mürettebatı toplamak için başka bir Soyuz uzay aracı göndermek olduğu vurgulandı.

NASA, mürettebat üyelerinden hiçbirinin tehlikede olmadığını vurgularken, NASA’nın ISS program yöneticisi Joel Montalbano, kapsülün şu anda açık bir kapaktan uzay istasyonuna hava akışıyla havalandırıldığını söyledi.