Uluçam: “Sağlık bilişim ağı dediğimiz kendi MPLS VPN’imizi kurduk”

14’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda Dijital Gündem’e konuşan Sağlık Bakanlığı Sistem Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Daire Başkanı Fatih Uluçam, bünyesinde bulunduğu firmanın sağlıkta siber güvenlik alanında bugüne kadar yaptığı çalışmalardan ve ileride bu alana yönelik yapmayı düşündükleri çalışmalardan bahsetti.

Sağlık Bakanlığı’nda 2013 yılından beri bilgi güvenliği anlamında çalışmalar yaptıklarını belirten Fatih Uluçam, “Burada ki amacımız da ilk önce personelimizin bu farkındalığı arttırmasıydı. 27 bin 1 sertifikasyon sürecini başlatmıştık. İlgili birimlerimizi kurduk. SOME birimi ve Bilgi Güvenliği birimlerini kurduk. Daha sonra Sağlık Bakanlığı adına sağlık bilişim ağı dediğimiz kendi MPLS VPN’imizi kurduk. Burada yaklaşık 3 bin lokasyonumuzun internetten bağımsız bir ortamda sağlık verilerinin güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlayacak bir altyapısını kurmuş olduk” dedi.

Daha sonra eğitimlere başladıklarını ve 1 buçuk milyona yakın kamu çalışanına eğitim verdiklerini dile getiren Uluçam, “Burada da bilgi güvenliği anlamında yüzde 80’i insan kaynaklı olduğu için insanımızı eğitmeye yönelik faaliyetleri daha ön planda tutmaya çalıştık. Çünkü yüzde 20’sini ancak cihazlarla koruyabiliyorsunuz. Onun için bu taraftan çalışmalarımıza başladık. Daha sonra Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı’nın Bilgi Güvenliği Rehberi yayınlandı. O kapsamda da gerekli çalışmalarımızı yaparak, bu konuda kamuda belki bir ilklere de imzamızı atmış olduk” şeklinde konuştu.

VİDEO: 68
BAŞLIK: Uluçam: “Sağlık bilişim ağı dediğimiz kendi MPLS VPN’imizi kurduk”
KONUŞMACI: Fatih Uluçam – Sağlık Bakanlığı Sistem Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Daire Başkanı
RÖPORTAJ: Oğuz Gürler