Ulak Haberleşme gerekli yerlilik oranlarını sağladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 11 Şubat 2022 ‘de Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış sonrası düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Ulak Haberleşme’nin beklenen yerlilik oranına ulaşıp ulaşmadığı konusunda bilgiler verdi.

Ulak Haberleşme’nin Savunma Sanayii Müsteşarlığı zamanında bir AR-GE projesi gibi başladığını belirten İsmail Demir, Genelde AR-GE’nin bir ölüm çukuruna düşmesi gibi bir şeyden bahsedilir. O olmasın diye şirket kurduk. Sadece Savunma Sanayii Başkanlığı olarak kurduk ve piyasaya da açık isteyen gelip ortak olabilir dedik. Ürünleştirmek için çalıştık. GSM operatörüne gittik. Bakanlığa gittik. Kamunun yerli ürün kullanmadaki reflekslerini bir kamu olarak yaşadık. Ulak yani gerekli yerlilik oranlarını sağladı ve sağlamaya devam ediyor” dedi.

Ulak özelinde Türkiye’nin geleceğiyle ilgili endişeler taşıdıklarını da dile getiren Demir, “Sadece bir ürünle ilgili değil. Yakında her şey birbirine bağlandığında işte çeşitli bağlantı noktalarıyla birbirine kavuşan sistemlerden bahsedeceğiz. Yani her şeyin bağlandığı bir ortamda, bu bağlantı noktalarına hakimiyetiniz yoksa yoksunuz. Bunu biz bir gelecek endişesi olarak görüyoruz. Ulak, yani gerçekten bir case study ve biz bunu zorlamaya devam edeceğiz. Türkiye’nin geleceği olduğu için devam edeceğiz. Sadece bir şirket olduğu için değil. Bu konu bizim için gerçekten hayati önemde. İnşallah bu hayati önemin herkes farkına varır. Bunu hep beraber geliştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.