Uçan taksiler 2024’te geliyor!

Dünya çapında ve ülkemizde vatandaşların en büyük şikayetleri arasında yer alan kara yolları trafiğine çözüm olarak ortaya çıkan hava ulaşımı her geçen gün kendini geliştirmeye ve tercih sırasında ilk sıralarda olmayı sürdürüyor. Son olarak, büyük yatırımlar alan girişim şirketi Joby Aviation, günümüzde halen yollarda olan özel ulaşım araçlarını havaya taşıyacak ilk modellerinin test sürecine başladı.

Gelişmeye devam eden hava ulaşımı sektörünün içerisinde yer alan girişim şirketi Joby Aviation, büyük bir problem olan yoğun trafiği bitirebilecek bir proje ile karşımıza çıkıyor.

Delta Airlines ve Toyota başta olmakla beraber birçok büyük şirketten önemli oranda yatırımlar alan girişim şirketi, hava ulaşımında yeni bir ivme yaratacak olan ilk uçan taksi modelleri için çalışmalara başladı.

Geçtiğimiz senelerdeki projeleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran hava araçları üreticisi, 2022’de yalnızca Toyota’dan 394, toplam olarak da 590 milyon dolar yatırım almayı başarmıştı.

Bugün itibariyle, firmanın belirlenmiş olan bazı merkezler arasında yolcu taşımak adına geliştirilen ilk prototipleri ortaya çıktı ve test süreci için gereken birimlerden onay alındı.

Kaliforniya’daki üretim tesislerinden ilk kez çıkan ticari hava ulaşımı araçları, yakın bir zamanda başta ABD olmak üzere birçok ülkede test sürecinden geçecek.

Ünlü girişimin kurucusu ve güncel lideri JoeBen Bevirt, bu güzel gelişme hakkında önemli açıklamalar yaptı: ‘’Ana üretim hattımızdan çıkan ilk modeller, şirket için gerçekten büyük bir olay oldu. Bu düzeyde bir uçağı üretebilmek için genel süreçleri ve prosedürleri oluşturmak için uzun yıllar harcadık. Proje üzerine 2017’den beri çalışıyoruz ve bugün bir büyük adım daha attık. Artık yeni sertifikasyon ve süreçlerine hazırlanacağız.’’

2019 senesinden bu zamana kadar farklı hava ulaşım araçları ile yapmış olduğu testlerde yaklaşık olarak 50 bin kilometre uçuş mesafesine ulaşan şirket, yakında yeni projesi için gerekli olacak seri üretim sertifikalarını da almayı planlıyor. Markanın, başarılı bir şekilde geçirdiği test süreçlerinden sonraki 2024 yılında ilk müşterilerinin teslimatlarını gerçekleştirecek ve 2025’te uçan taksilerden oluşacak olan ilk filo için ticari bir ulaşım sistemi kurulacak

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE