Twitter’ın reklam yasağı kaldırıldı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), yükümlülüklerini yerine getiren Twitter’ın 15 Ocak 2021 tarihinde getirilen reklam yasağını kaldırdı.

Günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilmişti. Facebook ve Instagram, Türkiye’ye temsilci atayacaklarını açıklamıştı. Twitter ise verilen süre içinde temsilcilik açmamış, bu yüzden reklam yasağı uygulanmıştı.

15 Ocak 2021’de getirilen yasağı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Biz bir temsilci ve muhatap istiyorduk. Uygunsuz ve kişilik haklarına saldıran mesajların önlenmesine yönelik, ülke güvenliğiyle ilgili bir konuydu. Siber güvenlik de bunun bir parçası. Süreç devam ediyor. Yaptığımız çok doğru bir iş. Avrupa ve başka ülkeler de bizimle birlikte aynı senaryoları uygulamaya başladı. Konunun önemini anladılar. Twitter’ın kendi bileceği bir iş” ifadelerini kullanarak duyurmuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun, Resmi Gazete’de yayımlanan “Twitter Inc. (Periscope/Scope) Adlı Sosyal Ağ Sağlayıcıya Reklam Verilmesinin Yasaklanması Kararının Kaldırılmasına İlişkin Başkan Kararı”na göre, Twitter’ın “5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”un temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmesi nedeniyle 15 Ocak 2021 tarihli reklam yasağı kararının kaldırılmasına karar verildi.