Twitter’ın rakibi Bluesky davetiye satışları rekor kırdı!

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in rakip uygulaması olan Bluesky, davetiye satışlarında rekora imza attı.

Artık hem iOS hem de Android tarafında bulunan Dorsey’in Twitter rakip uygulaması olan Bluesky, ücretsiz olarak indirilebilmekte ancak şuan herkese açık bir duruma gelmedi. Başlangıcı bir davetiye sistemiyle gerçekleştiren ve bunu devam ettirmeyi sürdüren Dorsey, bu sebeple bazı kişilere fırsatçılık yapma şansı sunuyor. Şuan yurtdışında bazı Bluesky davetiyeleri tam 6 bin 900 dolara kadar ulaşan fiyatlara satışa çıkarıldı.

eBay üzerinde 120 dolardan başladığı belirtilmiş olan birkaç davetiye, genel olarak 400-999 dolar arasında sıralanıyor. Bu elbette çok farklı görünüyor fakat büyük oranda bir talep olduğu da aşikar görünüyor. Dorsey takip edemeyenler için yeni uygulaması ile yıllar önce yaratmış olduğu Twitter’dan daha alışılmamış merkezi olmayan bir yapıyı benimsiyor. Twitter’ın başında olduğu zamanlarda kripto paralar ve blok zinciri üzerine büyük ilgi duyan Dorsey, yeni uygulamayı Twitter’a oldukça benzeyen tarzda bir tasarımla hazırlamış halde duruyor. Uygulamanın temel olarak ‘Authenticated Transfer Protocol’ veya kısaca ‘AT Protocol’ olarak isimlendirilmiş olan açık kaynaklı bir protokol bulunuyor.

Bu süreç teknik anlamda karışık fakat yapılan duyuruya göre bu protokol kapsamı içerisinde kurulmuş olan ağı tek bir kez yerine birçok merkez olabiliyor. Süreci anlatmak için birbiriyle iletişim kurabilen farklı e-posta servisleri örnek olarak gösteriliyor. Bu durum sağlayıcı seçimi yapabilecek seviyeye ulaşabileceğiniz anlamını taşıyor ve bu süreçte kişiler ile işletmelerin eğer isterlerse kendi ağlarını oluşturabileceklerini belirtti. Herkese ne zaman açılacağı halen net olarak açıklanmayan Bluesky, şimdilik Jack Dorsey’e ve maddi olanaklarına rağmen öne çıkabilecek gibi durmuyor. Elon Musk çok sevilmese dahi Twitter’ın yeri ve önemi kolay bir şekilde azalacağa benzemiyor, birden fazla alternatife rağmen kişiler Twitter’ı takip etmeyi ve Twitter’a dönmeye devam edecek.