Twitter’dan yapay zeka aracı ChatGPT’ye erişim engeli!

Sosyal medya uygulaması Twitter, son zamanlarda yaşanmış olan olaylarla eleştirilerin hedefi oldu. Kullanıcılarına tweet görüntülemeleri için belirli kısıtlamalar getiren Twitter, bir ChatGPT aracına da veri erişim yasağı getirdi.

Elon Musk, Twitter veri politikalarında değişikliğe gidiyor

Elon Musk’ın sosyal medya uygulaması Twitter, dün itibariyle veri problemleri yaşıyor. Yaşanan problemin çözümü için Twitter tarafından geliştirilen çözüm ise kullanıcıların tweet görüntülemelerine belirli bir sınır getirilmesi oldu.

Twitter’da yaşanılan problemler sürerken, söz konusu bu kısıtlamalar başta ChatGPT benzeri yapay zeka alt yapılı mesajlaşma robotları olmak üzere veri platformlarını negatif yönde etkilemişe benziyor. Twitter, bu değişiklikler doğrulanmış kullanıcıları daha az etkileyecek dahi olsa yapılan bu değişikliğin veri erişiminin ve sistem manipülasyonunun önüne geçmek için yapıldığını belirtti.

Bununla beraber, yeni Twitter kurallarının başta ChatGPT olmak üzere yüksek dil modellerini de negatif yönde etkilediğini görüyoruz. Bu noktada Twitter, uygulama üzerinden veri çeken ChatGPT aracının da erişimini engelledi. Son olarak Elon Musk her ne kadar yapay zeka alt yapısına sahip uygulamaları eleştiriyor olsa dahi, Musk geride bırakmış olduğumuz aylarda ‘X AI’ adlı bir yapay zeka şirketi kurmuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE