Twitter’a erişim sorunu ortadan kalktı!

Deprem döneminde büyük oranda yardımlaşma ve haberleşme için kullanılan Twitter’a dün erişim engeli geldiği gibi bir diğer sosyal medya uygulaması olan TikTok da erişim sorunu yaşamıştı.

Twitter ve TikTok’a neden erişim kısıtlaması getirildiği merak edilirken, BTK ve Twitter’ın üst düzey yöneticileri arasında bir toplantı gerçekleşti. Video konferans yoluyla yapılan toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar da ele alındı. TikTok özelinde bir açıklama gelmezken, onun da Twitter ile benzer paylaşımlar nedeniyle erişime kapatıldığı öne sürüldü.

Elon Musk’tan da açıklama gecikmedi

Türkiye, Twitter’dan sorumluluklarını yerine getirmesini beklerken Elon Musk’tan beklenen açıklama geldi. Musk’ın, ‘’Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz.’’ dedi ve daha fazla detay vermemesi dikkat çekti. Ayrıca Musk’ın bir diğer tweet’inde ‘’Twitter, Türk hükümeti tarafından erişimin kısa süre içerisinde yeniden etkinleştirileceği konusunda bilgilendirildi.’’ ifadeleri yer aldı.

Yapılan toplantının ardından Twitter’a erişim düzeldi. Artık kullanıcılar VPN’siz girip, normal bir şekilde tweet atabilecekler. Gece saatlerinde erişim kısıtlaması kaldırılmasına rağmen bazı kullanıcılar, tweet atamadıklarını ve mesajlara ulaşamadıklarını, tweet paylaşırken ‘günlük tweet atma sınırını aştıkları’ yönünde hata aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD merkezinde yaptığı açıklamada Twitter’ın BTK tarafından yasaklandığı iddialarına ilişkin, ‘’Kendileri konuyla ilgili gerekli açıklamayı yapacaktır. Benim öğrendiğim kadarıyla bazı teknik sorunlar vardı.’’ dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE