Twitter, ‘Süper Takip’ sistemini, ‘Abonelikler’ olarak değiştirdi

Sosyal medyanın sürekli dikkatleri üzerine çeken platformu Twitter, platform içerisindeki ‘Süper Takip’ özelliğini ‘Abonelikler’ olarak değiştirdi.

Twitter, geride bıraktığımız senelerde Türkçeye ‘Süper Takip’ olarak geçen bir özelliği kullanıma sunmuştu. Bu özellik aslında doğrudan Patreon gibi bir altyapıyı kullanıma almıştı. Süper Takip’te kullanıcılar, aylık 2,99 dolar, 4,99 dolar veya 9,99 dolar bir para ödeyerek bir hesabın ‘Süper Takipçisi’ olabiliyordu. Ücretli aboneler için özel içerikler, grup erişimi, destekçi rozeti, özel indirimler ve özel haber bültenlerine ulaşabilir durum geliyordu.

Süper Takip özelliğini başta yalnızca ABD ve Kanada merkezli olarak kullanıma alan ve ardından hemen hemen bütün ülkelerde aktif hale getiren Twitter, bu genel olarak çok fazla kullanım sağlanmayan özelliği, Elon Musk’ın yönetimi altında güncellemesi sağlandı ve ‘Abonelikler’ olarak değiştirildi.

Kişisel profillerde ki ‘Para Kazanma’ kısmında bulunan Abonelikler için kısa bir şekilde ‘En çok etkileşim kuran takipçileri için bonus içerikler’ duyurusunu yapan Twitter, özelliğe basıldığı anda Türkiye’de, ‘İçerik üreticisi uygulamaları çok kısa bir süre sonra geliyor. Abonelikler programına kayıt olmak için daha sonra tekrar gel.’’ mesajını verdi. Yeni ‘Abonelikler’ altyapısı hakkında Twitter CEO’su Elon Musk ise şu ifadeleri kullandı: ‘’Takipçilerimize uzun metinlerden ve uzun süreye sahip videolara kadar farklı içerikler sunmak için Abonelikler sistemine başvurun! Ayarlardan Para Kazanma seçeneğine dokunmanız yeterli.’’

Daha önce bir hesabın ‘Süper Takipçisi’ olabilmek için başta o hesabı normal olarak takip etmeye başlamanız gerekiyor, sonrasında karşınıza çıkan renkli ‘Süper Takip Et’ seçeneğine tıklamanız yeterli oluyordu. Bu zaman içerisinde eskiden farklı fiyatlarda görünüyordu.

Örneğin, bazı hesapların Türkiye’de aylık olarak 32,99 liraya Süper Takipçisi olabiliyor, bazılarında ise daha farklı fiyatlar görünüyordu. Daha önce Süper Takip sürecine herkes dahil olamıyordu. Eski altyapıda sürece giriş için ez az 10 bin takipçi lazımdı ve aynı takdirde son 30 günde en az 25 Tweet atılması ve bunun sürdürülmesi mecburiyeti de getirilmişti. Artık en az 500 takipçinizin bulunması Abonelikler’in kapısı açılıyor, Elon Musk gelir hakkında, ‘’Önümüzdeki 12 ay boyunca Twitter paranın hiçbirini tutmayacak, biz ne kadar para alırsak sizde o kadar alacaksınız.’’ ifadelerine yer verdi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE