TUYAD Sektör İstişare Toplantısı gerçekleştirildi

TUYAD (Telekomünikasyon Uydu ve Elektronik Sanayicileri İş İnsanları Derneği) tarafından düzenlenen “Genişletilmiş Sektör İstişare Toplantısı” sektör temsilcilerinin katılımı ile Harbiye Hilton Bosphorus Hotel’de gerçekleştirildi.

TUYAD Başkanı Hayrettin Özaydın’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda uydu teknolojileri, kablo TV yayıncılığı ve İnternet tabanlı hizmet sektörüne yönelik vergi ve harçların azaltılması, RTÜK tarafından alınan lisans ücretlerinin yüksekliği ve bunların yarattığı ekonomik sorunlar dile getirildi.

Bir yıl önce ülkemizde bulunan TV kanallarının yüksek maliyetlere dayanamayarak 350 adete düşmesinin bölgesel yayıncılığı da engellediğine değinen Özaydın, “RTÜK tarafından alınan lisans ücretleri, bir TV kanalının uydudan ayrı ve karasaldan ayrı ücret ödemesine sebep olmakta ve bir TV kanalı bu nedenlerle yılda yaklaşık 1,5 milyon TL ödemek zorunda kalmaktadır. Lisansı olan TV kanallarının aldıkları reklamlar için uyduda, karasalda ve İnternette yayın yapmaları durumunda her biri için ayrı gelir vergisi ödemesi de ayrı bir sorun teşkil etmektedir” şeklinde konuştu.

Ayrıca fiber altyapısının yetersizliğe de vurgu yapan Özaydın, çoğunluğu büyük şehirlerde olmak üzere sadece 560 bin kilometre fiber ağ altyapısı olduğunu ve bu altyapının en az 3 milyon kilometreye çıkarılması gerektiğini söyledi. Özaydın, İnternet TV sistemlerinin yayıncılık ve ölçümleme konularında çift taraflı iletişim açısından çok önemli olduğunu dile getirerek, “Bu konuda çalışma yapan firmalarımıza destek verilmesi gerekmektedir. Ancak bu destekler kadar illegal yayıncılıkla yapılacak hukuki mücadele de çok önemlidir” dedi.

TV operatörleri, OTT platformlar için akıllı çözümlerin konuşulduğu toplantıda, Türkiye pazarına giriş yapan derneğin Hollandalı yeni üyesi Media Distillery firmasının yetkililerinin şirketleri ve geliştirdikleri teknolojiler ile ilgili sunumlara da yer verildi. Türkiye gibi bir pazara açıldıkları için heyecan duyduklarını ifade eden Roland Sars, geliştirdikleri yapay zekâ tabanlı yeni EPG tarama uygulamasıyla izleyicilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunduklarını belirtti.

Toplantının bir sonraki bölümünde sektör temsilcilerinin de desteğiyle TUYAD ve Sentez Medya tarafından ortak düzenlenecek uydu fuar ve etkinliği için Antalya ANFAŞ fuarcılık ile çalışma yapılması mutabakatına varıldı.