TUSAŞ Tesisleri’nin açılışı gerçekleştirildi

Kahramankazan’daki Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Tesisleri’nin “Milli Teknolojiler ve Yeni Yatırımlar Toplu Açılış ve Tanıtım Töreni” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in de katıldığı açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşma yaptı.

Savunma sanayi için çok önemli olan tesislerin açılış töreni vesilesiyle katılımcılarla birlikte olmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kendi kendine yeten, ülkemizi kimseye muhtaç etmeyecek, yerli ve millî sistemleriyle dostlarına da elini uzatan tam bağımsız bir savunma sanayi kurmak için tüm imkânları seferber ettik” dedi.

“Bin kişinin görev alacağı Kompozit İmalat Tesisi’ni bugün ülkemize kazandırıyoruz. Türkiye’nin en büyük, dünyanın da tek çatı altında 4’üncü büyük Kompozit Tesisi olan bu merkez, kompozit pazarının yüzde 2’sini karşılayacak kapasiteye sahiptir” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Hava araçlarının parçalarının bakım, onarım ve yenilemelerinin yapılacağı Bakım ve Onarım Merkezi’mizi de bugün hizmete alıyoruz. Burası da bünyesinde görev yapacak 500’den fazla mühendisimizle sektörün önemli bir ihtiyacını giderecektir.”

Savunma Sanayi İcra Komitemizin 2004 yılı Mayıs toplantısının, dışarıdan hazır alımların terk edilmesi ve millî savunma sanayisinin öncelikli kaynak olarak yapılandırılması konusunda âdeta bir dönüm noktası olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Türk savunma sanayi, Cumhurbaşkanlığına bağlı Savunma Sanayii Başkanlığımızın koordinasyonunda; yüklenicileri, araştırma kuruluşları, üniversiteleri, geliştirdiği özgün ürünleri ve ihracatıyla, ülkemizin en önemli sektörlerinden biri hâline gelmiştir” ifadelerine yer verdi.

İHA, SİHA VE TİHA üretiminde artık dünyada ilk üçteyiz

Türkiye’nin kara ve deniz araçlarında, sadece kendinin değil, dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılayan bir ülke hâline geldiğini dile getiren Başkan Erdoğan, “Kendi savaş gemisini tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülke arasında yer alıyoruz. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde ise artık dünyanın ilk üç ülkesi içindeyiz. Artık çıtayı daha yukarıya çıkararak geleceğin harp ortamına da ülkemizi hazırlıyoruz. Araştırma-geliştirme yatırımlarımızı artırarak yüksek teknoloji gerektiren sistemleri birer birer hayata geçiriyoruz. Sürü İHA’lar ve deniz platformlarından savaş yönetim sistemine, insansız araçlardan yapay zekâya, elektromanyetik sistemlerden lazer silahına, uydulardan uzay sistemlerine kadar, savunma sanayinde olmamız gereken hangi teknoloji alanı varsa hepsinde varız” dedi.

Sıra Milli Muharip uçak’ta

Gökbey helikopterini bu sene teslim etmeye başlayacaklarını söyleyen Erdoğan, Milli Muharip uçağının 2023 yılında hangardan çıkarılacağını belirterek, “Özellikle ilk uçuşunu fazla geciktirmeden en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planladığımız bu adım hızla devam ediyor. Ve 2025’te ilk uçuşu gerçekleştirilecek olan Milli Muharip uçağımız test süreçlerinin ardından Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak 2029’da göklerdeki yerini alacaktır” şeklinde konuştu.