Türksat Model Uydu Yarışması’nda final zamanı

Türksat AŞ ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı iş birliğiyle 7’ncisi düzenlenecek olan Türksat Model Uydu Yarışması’nın finalini oluşturan uçuş etabı, bugün gerçekleştirilecek.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla Aksaray Tuz Gölü’nde bulunan Hisar Atış Alanı’nda düzenlenecek yarışmada, gerçek bir uydunun model olarak geliştirme aşamasını bitiren genç mühendisler, uçuş etabında çift yönlü ve sistemler arası haberleşme görevlerini tamamlamak için yarışacak.

Model uyduların roketlerle fırlatılmasıyla gerçekleştirilecek olan uçuş etabında, model uyduların inişi esnasında sensörlerden alınan telemetri verileri ve görüntü verisinin de yer istasyonuna anlık aktarılması görevinin yanı sıra aktarılan verilerin komuta kontrol bilgisayar ara yüzünde grafiksel görselleştirmesi görevleri de yerine getirilecek.

Türksat Tanıtım ve Türksat YouTube kanallarından takipçilerin izlemesine açık olacak olan yarışmada, birinci olan takımın üyelerine 40 bin lira, ikinci takımın üyelerine 30 bin lira, üçüncü takımın üyelerine 20 bin lira ödül verilecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE