Türksat 6A için tarih belli oldu

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz’e katılan Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, haberleşme uydusu Türksat 6A’nın Cumhuriyetin 100’üncü yılında uzaya gönderileceğini açıkladı.

“Son 2 yılda 2 uydumuzu fırlattık, bunları hizmete aldık. Bundan sonraki hedefimiz, yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A” diyen Ertok, Ankara’da TUSAŞ’taki uzay sistemleri entegrasyon tesisinde uçuş modelinin testlerinin başladığını belirtti.

Önümüzdeki yıl içinde uyduyu uzaya göndermeyi hedeflediklerini dile getiren Ertok, Türksat 6A uydusunun kendileri ve Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin en büyük AR-GE projelerinden birisi. Haberleşme uydusunu ilk defa üretiyoruz biz. Bu ölçekte bir uyduyu ilk defa üretiyoruz. Proje 2015 yılında başladı. Aradan geçen yıllarda birçok model üretildi. Doğrulanarak geldi. Artık son aşamasındayız. Fırlatmayla ilgili sözleşmeleri yaptık. İnşallah önümüzdeki yıl, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında kendi haberleşme uydumuzu uzaya göndererek filomuza dahil edeceğiz. Böylece Türksat, 6 uyduyu aynı anda işleten bir operatör olacak. Bu, dünya sıralamasında da önemli bir adım olacak.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE