Türkiye’nin yerli ve milli sonda roketinin fırlatma testi başarıyla tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ROKETSAN tarafından geliştirilmiş olan yerli ve milli sonda roketimizin İğneada’da başarılı bir şekilde fırlatılarak test edildiği açıklandı.

SSB’nin, X sosyal medya platformundan yapılan paylaşımda yerli ve milli roket testi ile alakalı bilgiler aktarıldı.

Paylaşımda, Türkiye’nin uzaya erişim için yaptıkları çalışmalar neticesinde ileri mühendislik teknolojileriyle geliştirilmiş olan sonda roketinin başarı bir şekilde fırlatıldığı belirtilirken, ‘Tüm kritik alt sistemleri yerli, milli ve özgün olarak ROKETSAN tarafından geliştirilen roketimizin başarılı fırlatma testi ülkemize hayırlı olsun.’’ açıklamalarında bulunuldu.

‘’ROKETSAN mühendislerimizi yürekten kutluyorum’’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’da sosyal medya hesabı üzerinden konuyla alakalı değerlendirmelerde bulundu.

Kacır, ‘’Birkaç cümleyle özetlenen bu başarı Türkiye Yüzyılı’nın uzay teknolojilerine vurulacak mührünün haberi. Peşi sıra gelecek nice müjdenin habercisi. ROKETSAN mühendislerimizi yürekten kutluyorum.’’ şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün de sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, yerli ve milli roket teknolojilerinde önemli bir eşiği daha aştıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: ‘’Başarıyla fırlatmasını gerçekleştirdiğimiz roket teknolojilerimiz sayesinde uzay çalışmalarımız çok büyük bir ivme kazanacak. Düşünen, tasarlayan, geliştiren, üreten ve yöneten ROKETSAN’ın tüm çalışanlarına teşekkür ederim. İnsanlığın hakim tepesi uzaya da yüksek teknolojilerimizi daha fazla taşımaya ve şirketlerimizin hedeflerine ulaşmaları için onlara destek olmaya kararlıyız.’’

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE