Türkiye’nin ilk yerli veri diyotu ürününü ortaya çıkarttık

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından düzenlenen 2021 Siber Güvenlik Haftası’nda Dijital Gündem’e konuşan Bilge SGT Genel Müdürü Burak ÇİFTER, bünyesinde bulunduğu firmanın siber güvenlik alanında 2021 yılında ki faaliyetlerinden ve 2022 yılına ilişkin planlarından bahsetti.

Üç yıl önce yerli ürün ihtiyacı olan veri diyotu ürününe odaklanıp, iki yıl kadar önce de Türkiye’nin ilk yerli veri güvenliği alanında ki veri diyotu ürününü ortaya çıkarttıklarını belirten Burak Çifter, “2021 yılı boyunca bu ürünümüzün saha da çeşitli kurumlarımızın istifade edebileceği şekilde yaygınlaşmasını sağladık. Bir yandan da geçtiğimiz yıl biz SSV başta olmak üzere çeşitli güvenlik kurumlarımızdan gelen bir ihtiyaç vardı. Birçok ürünün, birçok firma tarafından yapıldığını görüyoruz ama “e-posta güvenlik geçidi” dediğimiz, “SMTP SecurityGateway” dediğimiz ürünler gibi yerli bir çözüm bulamıyoruz ve buna bizim ihtiyacımız var demişlerdi. Biz bu yıl boyunca özellikle bunun Ar-Ge’si üzerine odaklandık. Bu yıl boyunca yerli e-posta güvenlik geçidi “DataMessageX” ürünümüzü geliştirmek üzere çaba sarf ettik. Bu ürünü geliştirirken tabi yan bir ürün daha ortaya çıktı. Bir de izole internet gezinme ürünü dediğimiz “DataIsolatorX” ürünümüz üzerine çalıştık” dedi.

2022’de de “DataFlowX” ve “DataBrokerX” ürünlerinin yanına, yerli e-posta güvenlik geçidi olan “DataMessageX” ve yerli internet gezintisi izolasyon ürünü olan “DataIsolatorX” ürünlerini de kurumların kullanımına sunacaklarını ifade eden Çifter, “Bunlarda da tabi ki bizim uluslar arası güvenlik ve kalite standardı olan, ürünlerin olgunluğunu da işaret eden, ortak kriterler sertifikasını yine üst düzeyde bu ürünlerimize alma gayesindeyiz. Önümüzde ki yıl inşallah bu iki ürünümüzle, “DataMessageX” ve data “DataIsolatorX” ürünümüzle kurumlarımızı tekrar yeni bir çözümle ziyaret ediyor olacağız” şeklinde konuştu.

VİDEO: 57
BAŞLIK: Türkiye’nin İlk Yerli Veri Diyotu Ürününü Ortaya Çıkarttık
KONUŞMACI: Burak ÇİFTER – Bilge SGT Genel Müdürü
RÖPORTAJ: Oğuz Eren Ege