Türkiye’de riskli ülkeler arasında yer alıyor

ESET, kritik Log4Shell güvenlik açığını dünya genelinde istismar etmeye çalışan binlerce saldırı girişimi algıladı. Saldırı girişimlerinin çoğu ABD, Birleşik Krallık, Türkiye, Almanya ve Hollanda’da bulunuyor, ancak Log4j yazılım kütüphanesinin dünyadaki sistemlerde küresel yaygınlığı nedeniyle yaklaşık 180 ülke ve bölge tehdit altında.

ESET mühendislerinin Log4Shell güvenlik açığı istismarı için algılamalar oluşturduğu 11 Aralık’tan bu yana, ESET saldırı girişimlerini kaydediyor. Bu etkinlik, boyutu ne olursa olsun, tüm ülkelerin, bu güvenlik açığının henüz düzeltilmediği sunucuları, hizmetleri ve cihazları ihlal etmeye çalışan siber suçluların etkileriyle karşılaşabileceğini gösteriyor. Log4j açığının en çok kullanıldığı ülkeler yüzde 26,6 ile ABD, yüzde 13,3 ile Birleşik Krallık, yüzde 9,5 ile Hollanda oldu. Türkiye’de bu oran yüzde 2,5.

ESET güvenlik farkındalığı uzmanı Ondrej Kubovič’e göre: “Log4j, birçok çevrimiçi çözümün ve dünyaca ünlü teknoloji şirketlerinin hizmetlerinin bir parçası olan açık kaynaklı bir kütüphanedir. Bazen daha büyük bir paketin parçası olarak BT yöneticisinin bilgisi olmadan bir sunucuda veya şirket sisteminde bulunur. Saldırganlar savunmasız bir cihazın tüm kontrolünü ele geçirdiyse, siber saldırı gerçekleştirebilir, hassas verileri çalabilir, fidye yazılımı yükleyebilir veya bir şirketin BT sistemlerini sabote edebilir.”

ESET, konuyla ilgili BT yöneticilerine, “İlk olarak kuruluşunuzun Log4j açık kaynak kitaplığını nerede ve hangi sürümü kullandığını doğrulayın. Savunmasız sürümler 2.0-beta9 ila 2.14.1 sürümleridir. Sürüm 2.15 de kısmen savunmasızdır. İkinci olarak Log4j kitaplığınızı sürüm 2.16’ya güncelleyin ve gelecekteki güncellemeleri takip edin. Üçüncü olarak Log4Shell bir uzaktan kod yürütme güvenlik açığı olduğundan ve bu güvenlik açığı kolayca kullanılabildiği için sistemlerinize erişim için saldırganlar tarafından yararlanılmadığını doğrulamak gerekir. Dördüncü olarak ise güvenlik açıklarından yararlanmayı algılayan ve engelleyebilen güvenlik yazılımı kullanın. Son olarak da güvenlik duvarı kullanarak şüpheli IP adreslerini engelleyin” şeklinde önerilerde bulunuyor.