Türkiye’de her 2 bin kişiye 1 otomat düşüyor

Avrupa’da her 80 kişiye 1 otomat, Türkiye’de ise 2 bin kişiye 1 otomat düşüyor.  40 bin otomat makinesinin bulunduğu ülkemizde bu alanın hızla büyümesi beklenirken, 10 yıl sonra 800 bin rakamına ulaşılması ön görülüyor. Bu denli hızlı büyüyen sektör, 3-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek ATRAX Fuarı kapsamında gerçekleştirilecek Vendex Turkey’de bir araya gelecek.

Her geçen yıl rekor düzeyde büyüyen ve büyük bir iş potansiyeline oluşturan otomat sektörü pandemi döneminde de büyümeye devam etti. Pandemi şartları nedeniyle İtalya, Almanya, Rusya gibi ülkelerdeki başlıca fuarlar ertelenirken,  sektörün 2 yıl aradan sonra ilk fuar buluşması 3-5 Şubat 2022 tarihleri arasında İstanbul da olacak. VENDEX Turkey, uzun aradan sonra sektördeki firmaları ve yenilikleri bir araya getirerek ilgililere sunarken yiyecek, içecek, oyun ve her türlü otomat makinaları ve ürünleri sergilenecek.

Otomat sektörünün Türkiye’de büyük bir potansiyeli olduğunu dile getiren Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “Uzakdoğu, Avrupa ve Amerika’da çok yaygınlaşmış olan vending makinaları henüz Türkiye ve civar ülkelerde yeterince gelişmiş durumda değil. Bu durum ülkemizin de  büyük bir potansiyeli içinde barındıran pazar olduğunu gösteriyor. Dünyada her alanda hizmet gösteren bu akıllı makinelerin sayısı Türkiye’de son dönemde artmasına karşın pazarda hala ciddi bir açık var. Pazarda yerini almak isteyen kurum ve kuruluşların pazarı iyi okumaları ve mevcut potansiyeli iyi değerlendirmeleri oldukça önemli. Sektör, düşük yatırım maliyeti ve yüzde 60’a varan kâr marjıyla girişimcilere önemli fırsatlar sunuyor. 3-5 Şubat 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek Türkiye’nin tek otomat teknolojileri ve self servis sistemleri fuarı olan ATRAX ve VENDEX Turkey oldukça yeni ve hızla büyüyen bir pazar olan vending pazarına yönelik potansiyeli büyütmeyi amaçlıyor. Fuar, sektörel ticari işbirliklerine yönelik güvenilir ve uluslararası iş platformu olma imkanı da sunuyor.” ifadelerini kullandı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE