Türkiye, veri merkezi üssü olmak için 30 ülke ile İstanbul’da buluşacak!

Avrasya Bölgesinde sadece Türkiye’de düzenlenebilen DCF Veri Merkezi Fuarı, 20– 22 Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Veri merkezleri alanında 30 ülkeden sektör profesyonellerini bir araya getirmeye hazırlanan fuar; Data Center, Cloud, Cyber Security, IoT, Big Data, DevOps, Blockchain, AI, AR-VR ve Software gibi tüm yenilikçi sektörlerin geliştirilmesi ve uluslararasılaştırılması için stratejik ve hayati bir önem taşıyor.

5G mobil altyapısı, veri hacminin bin kat artacağını, veri hacmini karşılamak ve gerekli ekonomik katkıyı alabilmek için altyapıların güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden DCF Data Center Expo Proje Müdürü Savaş Burkay, “Pandemi öncesinde veri merkezlerinde Ankara’da doluluk oranı yüzde 85, İstanbul’da ise yüzde 80 civarındaydı. Pandemiden sonra veri merkezlerinin stratejik önemi iyice anlaşıldı. İki ay önce Cumhurbaşkanlığı’nın Dijital Dönüşüm Ofisi’nde yayınladığı rapor ile Türkiye’nin bölgede veri merkezi üssü olması ve veri merkezi sektörünün güçlendirilmesi adına atılması gereken adımları belirlemesi sektör için büyük önem taşıyor. Bu anlamda açıklanacak teşvikler de sektör için oldukça kıymetli. Nitekim Türkiye, çevresindeki 100 ülkeye göre bilişim know-how’ını ve ilgili sektör sanayiini geliştirmiş, bu alanda bölgesinde rakipsiz bir ülke. Çevre ülkelerdeki sektörel ihtiyaca cevap verecek en uygun firmalar Türk firmaları olacaktır. DCF Veri Merkezi Fuarı ile Türk firmalarını biraz da bu amaçla 30 ülkeyle tanıştırıyoruz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE