Türkiye Varlık Fonu, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine talip oldu

Türkiye Varlık Fonu (TVF), azınlık paya sahip olduğu Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden paylarını satın almak amacıyla Akbank, Garanti ve İş Bankası ortaklığında kurulan Levent Yapılandırma Yönetimi (LYY) Telekomünikasyon A.Ş. ile görüşmelere başladığını duyurdu.

Akbank ve Garanti Bankası’ndan Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) konuyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada: “Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışına ilişkin olarak Türkiye Varlık Fonu ile, Türk Telekomünikasyon A.Ş. sermayesinin yüzde 55’ini temsil eden ve LYY Telekomünikasyon A.Ş.’nin sahip olduğu 192 milyar 500 milyon adet A grubu nama yazılı payın, Türkiye Varlık Fonu’na satışı amacıyla görüşmelere başlanmıştır. Süreç ile ilgili kayda değer ve somut bir gelişme olması halinde, ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. İşbu açıklamamız ile kamuya duyurulan söz konusu hususların kamuya açıklanması, Bankamız tarafından alınan 1 Aralık 2021 tarihli bir karar ile ertelenmiştir. Söz konusu erteleme; erteleme kararının alındığı tarihte görüşme süreçlerine henüz başlanıyor olması ve gizliliğin ihlali doğrudan alım satım konusu Türk Telekom hisselerinin değerini, alım satım fiyatını ve taraflar arasındaki alım satım anlaşmasının imzalanması ihtimalini ve Bankamız hisse senetlerinin değerini doğrudan etkileyebileceği ve bu aşamada kamuya açıklama yapılması halinde yatırımcılar için eksiksiz ve doğru bilgilendirme yapılmamış olacağından, yanıltıcı ve spekülatif hareketlere yol açılmaması, sonuç olarak yatırımcılarımızın meşru menfaatlerinin korunması amacıyla yapılmıştır” denildi.

Ne olmuştu?

Lübnan siyasetine yön veren Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı.

OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4,75 milyar dolar krediyi ödeyememişti. Bankalar, Oger Telecom’a ait Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini, kredi borcunu ödeyemediği için 2018 yılında devralmış ve bu hisseleri LYY Telekomünikasyon adında bir şirkete devretmişti.

Yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisse almıştı. OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1,5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. TVF’nin ise halihazırda Türk Telekom’da yüzde 6.68 payı bulunuyor.