Türkiye Ulusal Siber Gösteri Merkezi projesine başlıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 10-13 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü Alparslan Kesici, Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin faaliyetlerinden, etkinliğin firmalara yönelik ve siber güvenlik ekosistemine yönelik katkılarından bahsetti.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın destekleriyle kurulan Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin şuan da 210 tane üyesi olduğunu belirten Alpaslan Kesici, “Üç buçuk yıl önce 50 tane firmamız varken şuan bu sayı 210 oldu. 50 tane ürün varken şuan da 300 ürünümüz var. 400 tanede hizmetimiz var. En önemlisi aslında şuan da birçok noktadan noktaya problemi gideren siber güvenliğe dair ve kamu kurumlarımızın da rahatlıkla kullanabildiği olgun ürünler var. Olgun ürün olmasının da asıl arkasındaki sebep; bizim test ve sertifikasyon faaliyetlerimiz. Firmalarımızın ürettikleri ürünleri biz olgunluk modellerinin artırılmasına yönelik test ve sertifikasyon faaliyetlerinden geçiriyoruz. Ayrıca Türkiye Ulusal Siber Gösteri Merkezi isminde de yeni bir projeye başlıyoruz. Uçtan uca bütün ürünlerimizin entegre bir biçimde birbiriyle çalışması için senaryolara çalışıyoruz. Onu da çok yakında kamu kurumlarımızın hizmetine açacağız” dedi.

Etkinliğin firmalara yönelik katkılarından da bahseden Kesici, “Bugün aslında 3’üncü kez düzenlediğimiz Sektör Zirvesi ile beraberiz. Üst düzey konuşmacılarımızla sektörü buluşturduk. Sektörümüzün sorunlarını başkanlarımız ve bakan yardımcılarımız düzeyinde çözülmeye çalışıldı. Bunlar dile getirildi. Aslında bu etkinliğin en önemli bir ağını B2B etkinlikleri yaptık. Entegratör modelinde olan firmalarımızla, yani büyük firmalarımızla, onların ürünleri satabileceği küçük firmalarımızı aslında buluşturduk. 400’e yakın B2B görüşmesi oldu. Bu hem sektör tarafından çok sevildi. Hem de entegratör firmalar tarafından bu benimsendi. Bunları daha da yaygınlaştıracağız. Biz zaten sektörü çok daha iyi bir noktaya getirdik, getireceğiz” şeklinde konuşarak sözlerine şöyle devam etti:

“Hem yurt içi pazarda kamu kurumları ve özel sektörle firmalarımızı buluşturuyoruz. Hem de yurt dışındaki çeşitli fuarlara firmalarımızı götürerek, onların ürünlerinin tanıtım faaliyetlerini yapıyoruz. Gelinen noktada önemli ölçüde de firmalarımızın ciroları arttı. Olgunlukları da önemli bir hale geldi.”

VİDEO: 75
BAŞLIK: Türkiye Ulusal Siber Gösteri Merkezi Projesine Başlıyoruz
KONUŞMACI: Alparslan Kesici – Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Genel Koordinatörü