Türkiye işlemcisini yapabilen bir ülke artık

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi destekleri ile Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından 11 Şubat 2022 ‘de Antalya’da düzenlenen 3’üncü Sektör Zirvesi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılış sonrası düzenlenen basın toplantısında Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile birlikte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, hem yazılım hem de donanım anlamında kamu sektöründeki yerli ve yabancı ürünlerin kullanım oranlarından ve yerli ürünlerin artırılmasına yönelik çalışmalarından bahsetti.

“Yerli tanımı konusunda şöyle bir çıkmazımız var. Mesela bir bilgisayar aldığınız zaman bilgisayarın üreticisi yerli olabiliyor. Ama bunu sadece fatura üzerinden gerçekleştirdiğini zaman tam yerlilik oranını karşılamıyor. O zaman Türkiye’de çipinden tutun da kasasına kadar birleştirip üzerine yerli malı logosu basan bir şirketin ürününü de yerli kabul ettiğimiz zaman tam net bir değer olmuyor” diyen Ali Taha Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Herkesin artık veri merkezi yapmasını istemiyoruz. Çünkü her yapılan veri merkezindeki donanımın, soğutmasından iklimlendirmesine kadar hepsi yabancı menşeli olduğu için o yerlilik oranlarını tutturmamız imkansız. Ama bunun yerine kurumlarımız bulut teknolojisinde hizmet alırlarsa hem ekonomik olarak daha fazla fayda sağlamış oluyorlar hem de yerlilik oranında da daha fazla destek olmuş oluyorlar.”

Kamudaki herkesin yerli yazılım kullanmasına yönelik çalışmaları olduğunu belirten Koç, “Bu anlamda da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla beraber Açık Kaynak Platformunu oluşturduk. Esasında bizim amacımız yazılım ve donanım alanında alternatiflerimize sahip olarak, özgürlüğümüze de sahip olmak. Savunma Sanayi Başkanlığımızla kritik alanlarda ilk işlemcimizi de yaptık. Türkiye işlemcisini yapabilen bir ülke artık. Daha sonra bu işlemciyi Sarp cihazına da entegre ettiler. Askeri cihazlarda da kullanabiliyor. Bu özgürlüğü de kazanmış olduk. Belli ürünlere ulaşamadığımız zaman, savunma sanayisinde özellikle bu tür ürünleri üretebilecek durumdayız. Bu özgürlük de bizim için yeterli. Bizim stratejimiz de kamu olarak açık kaynağa geçiş ve her zaman her sistemin alternatifinin olması” dedi.