Türkiye çip üretmeye hazırlanıyor

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çip üretimi için yatırım çalışmalarının sürdüğünü belirterek, üretim için Ankara’da yer ayrıldığını söyledi.

Kayseri’de katıldığı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, dünyada yaşanan çip kriziyle ilgili konuşan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, çipteki üretiminin yavaşlamasıyla elektronik cihazların ve otomobillerin üretiminin de yavaşladığını dile getirdi.

Bu noktada Tayvan’ın çok önemli bir üretici konumunda olduğunu aktaran Muş, “Bununla ilgili bizim de yatırımlarımız var. Hatta Ankara’da belli bir yer bunun için ayrılmış durumda. Şu an bu yatırımla alakalı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışması söz konusu” dedi.

Burada Türkiye’nin yatırım yapmak istediğini ve yatırımları da ağırlamak istediğini söyleyen Muş, “Türkiye bu işin içine girmek istiyor. Girmemizin gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sürekli taşıma suyuyla değirmen dönmez. Bunun çok farklı seviyeleri var. Bütün seviyeleri yürütmeseniz de bazı seviyeleri yürütmeniz gerekiyor. Gelecek artık daha da teknolojikleşecek ve dijitalleşecek. Tabi dijitalleşecek her alanda bu çipe ihtiyaç olacak. Buna olan talep artacak. Bu anlamda biz Türkiye olarak üretici güç olmak istiyoruz. En önemli ihtiyacımız su. Çipte su çok kullanılıyor. Çipin kullanılması için suya ihtiyaç var. Bununla ilgili bir hazırlığımız var” şeklinde konuştu.