Turkcell ve Ericsson’dan 5G destekli Otonom Mobil Robot çözümü

Turkcell ve Ericsson, 5G endüstriyel kullanım senaryolarından biri olan “Otonom Mobil Robot (AMR) Güvenli Geçiş” uygulamasını gerçek bir depo ortamında başarıyla tamamladı. Ericsson tarafından sağlanan ve Turkcell’in özel 5G test şebekesinin kullanıldığı demo, Ericsson’un Endüstri 4.0 çözüm ortağı olan Türkiye’nin yerli otonom mobil robot üreticisi Milvus Robotics iş birliğiyle gerçekleştirildi.

Demo kapsamında, Milvus Robotics firmasının kendi üretimi olan SEIT500 Otonom Mobil Robot’unun (AMR) depo içinde malzemeleri hızlı ve güvenli taşıması test edildi. 5G test bağlantısıyla çalışan AMR, internet üzerinden verilen komutları emir yönetim sistemi yoluyla robotların ortak görev yöneticisine aktarmasının ardından, bu komutlar 5G bağlantısıyla depodaki robotlara transfer edildi. Bu demo ile 5G bağlantılı AMR, kör noktaya yerleştirilen endüstriyel alan tarayıcısıyla 5G üzerinden kablosuz bağlantı kurarak güvenli, verimli ve sorunsuz bir şekilde çalışırken, aynı zamanda WiFi bağlantılarında yaşanan kesinti ve gecikme risklerinin de aşılması sağlandı. Gerçekleştirilen demo uygulaması, 5G ve özel şebekelerin sundukları özellikler sayesinde çok sayıda bağlantılı cihazın bulunduğu bir üretim ortamında bile otonom mobil robotların serbest bir şekilde hareket edebilmesi için gereken büyük miktarda veriyi, yapay zeka yardımıyla işleyip yönetmesine imkan verdiğini de ortaya koymuş oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Milvus Robotics Kurucu Ortağı Hasan Ölmez, “Mobil robotların endüstriyel kullanımlarında, özellikle birden fazla robotun kullanıldığı senaryolarda, WiFi kablosuz iletişiminden kaynaklanan zorluklarla sıkça karşılaşıyoruz. Kesintiler, düşük bağlantı hızları, erişim noktası kapsamasının darlığı ve veri aktarımındaki gecikmeler, bu bağlamda yaşanan başlıca sorunlar olarak dikkat çekiyor. Barındırdığı özellikler ve bu sorunlara karşı sunduğu çözümler sebebiyle 5G’nin yakın gelecekte endüstriyel iletişim altyapısının temel standardı olacağına inanıyor ve yaptığımız bu testlerde de WiFi ile 5G arasındaki performans farklarını ortaya koyuyoruz. Bu sebeple robotlarımızın 5G ile uyum içinde çalışabileceğini ve bu geçişi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiğimizi açıklamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” dedi.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin ise, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de dijitalleşmeye öncülük eden bir marka olarak, geleceğe yönelik yenilikçi teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz. Bütün süreçlerinde insan odaklı yaklaşımla hareket eden Turkcell, kurumların ve insanların hayatını kolaylaştıran teknolojilere imza atıyor. Teknoloji konusundaki ulusal ve uluslararası çözüm ortaklarımızla yaptığımız iş birliği sayesinde Türkiye’ye teknoloji alanında değer katma hedefiyle farklı sektörlerin ihtiyaç ve taleplerine yönelik inovatif çözümler geliştiriyoruz. Otonom mobil robot demosuyla bunun ilk örneklerinden birini daha ortaya koymuş olduk. Ericsson gibi teknoloji alanındaki iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ederek Türkiye’deki işletmelerin endüstriyel dönüşüm süreçlerini destekleyecek en yeni teknoloji ve çözümleri sunmaya devam edeceğiz.”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, “Endüstrilerin daha fazla nesneyi birbirine bağlama talebi arttıkça, yüksek kaliteli ağlara olan ihtiyaç da bununla birlikte artıyor. Ericsson Özel Şebeke Çözümü, yüksek aktarım hızı ve düşük gecikme süresi ile güvenli ve verimli bağlantı için en iyi seçimdir ve birçok kullanım senaryosunu desteklemektedir. Özellikle Endüstri 4.0 ve Lojistik 4.0 kapsamındaki bağlantı ve iletişim gereksinimleri göz önüne alındığında, 5G teknolojisinin çok yakın gelecekte endüstriyel iletişim altyapılarında standart haline gelmesi bekleniyor. Turkcell ve Milvus Robotics ile birlikte başarıyla sergilediğimiz bu kullanım senaryosu, bu teknolojinin geleceğinin çok parlak olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. Türkiye’nin dijital geleceğine giden kapıları daha da aralayacak Ericsson Özel Şebeke Çözümleriyle yeni kullanım senaryolarında Turkcell’i ve endüstrileri desteklemeyi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE