Turkcell ve Ericsson’dan 5G bağlantılı Otonom Mobil Robot demosu

Ericsson ve Turkcell, 5G teknolojisi ile gerçekleştirdikleri “Otonom Mobil Robot” (Autonomous Mobile Robot – AMR) demo uygulamasıyla Türkiye’deki ilk endüstriyel kullanım örneğini ortaya koydu.

Demo uygulaması; Ericsson’un Endüstri 4.0 iş ortakları, Ankara merkezli yerli otonom mobil robot üreticisi Milvus Robotics ve küresel sensör çözümleri üreticisiyle yapılan iş birliğiyle Turkcell Kartal Plaza’da kurulu 5G deneme sahasında gerçekleştirildi. Demo kapsamında Milvus Robotics, kendi üretimleri olan SEIT1500 model AMR’a 5G SA bağlantı teknolojisine sahip bir endüstriyel modem entegre etti. Endüstriyel uygulamalara yönelik sensör ve sensör çözümlerinin küresel bir üreticisi olan Ericsson’un Endüstri 4.0 ortağı, rotadaki kör noktaları tespit etmek ve yapay zekanın da kullanıldığı AMR’nin çalışmasını engelleyebilecek veya yavaşlatabilecek nesneleri tespit etmek için bir güvenlik lazer alan tarayıcı sağladı. Demo uygulaması 5G standalone teknolojisi kullanılarak, hem genel şebekede şebeke dilimleme teknolojisi ile hem de özel şebekede gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “Gerçekleştirdiğimiz bu demo uygulaması, gelişmekte olan dijital teknolojilerin ve akıllı endüstriyel uygulamaların hayata geçirilmesini mümkün kılan özel mobil şebeke çözümleri geliştirme yolculuğumuzda önemli bir aşama oldu. Özel mobil şebekelerin çok yakında Türkiye’nin endüstriyel iletişim altyapısının kritik bir bileşeni olacağını düşünüyoruz. Turkcell olarak Türkiye’nin dijitalleşmesindeki öncülüğümüz çerçevesinde en son teknolojileri hayata geçirmek ve Türkiye’deki işletmelerin endüstriyel dönüşüm süreçlerini hızlandıran bağlantı çözümleri geliştirmek için iş ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın ise, “Uzun vadeli iş ortağımız olan, birlikte araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürüttüğümüz Turkcell’i Türkiye’deki işletmelerin endüstriyel dönüşüm yolculuğuna yardımcı olarak geleceğe hazırlayacak; tüm bağlantı teknolojilerine uyumlu bir şebeke oluşturmasında desteklemeye devam edeceğiz. Sensör ve sensör çözümleri üreticisi küresel iş ortağımızın ürünlerini, AMR üreticisi Türk şirketi Milvus Robotics’in çözümleriyle birleştirdiğimiz bu demo uygulamasıyla, Turkcell’in 5G şebekesini kullanarak Endüstri 4.0 kullanım alanına yönelik en önemli örneklerden birini hayata geçirdik. Güvenli AMR geçişi demo uygulamasının başarıyla gerçekleştirilmesi, endüstriyel alanda 5G’ye hazır mobil şebekelerin önemini vurgulamakla kalmayıp, aynı zamanda ülke genelinde bir dizi akıllı fabrika uygulamasının kapısını da açmaktadır” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE