Türk Telekom’dan yüzde 67 zam iddialarına yanıt

Geçtiğimiz gün Türk Telekom’un Port ücretlerine zam yaptığına dair iddialar gündeme gelmişti. Çok geçmeden Türk Telekom’dan konuyla ilişkin açıklama geldi.

Türk Telekom’un yaptığı açıklamasında, Belirtmek isteriz ki, toptan seviyedeki Port ve Transmisyon ücretlerinde Şubat 2020’den beri herhangi bir fiyat güncellemesi yapılmamıştır. Aradan geçen iki yılı aşkın süre zarfında dünya ve Türkiye ekonomisindeki konjonktüre bağlı olarak maliyetleri doğrudan etkileyen ekonomik parametrelerde ciddi değişiklikler yaşanmıştır. Şubat 2020’den bugüne transmisyon (iletim) maliyetleri önemli ölçüde artmış olmasına rağmen transmisyon ücretlerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir” dedi.

Ayrıca, “Toptan seviyede gerçekleştirilen fiyat düzenlemesinin perakende seviyesindeki internet ücretlerine yansıması ise tamamen ilgili internet servis sağlayıcı işletmelerin kendi stratejileri kapsamında belirlenecek olup, bu artışın; iddia edilen oranların ve enflasyonun da çok altında olacağı öngörülmektedir” ifadelerine de yer veren Türk Telekom, toptan seviyedeki hizmetler için öngörülen güncelleme teklifinin, 1 Haziran 2022 tarihinden itibaren geçerli olacağını söyledi.