Türk Telekom ve Korea Telecom’dan, 5G ve dijital dönüşüm teknolojilerinde iş birliği

Teknolojiye yaptığı yatırımları hız kesmeden sürdüren Türk Telekom, dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Korea Telecom ile önemli bir iş birliğine imza atmasıyla beraber İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’ne katılan iki şirket stratejik alanlarda güçlerini birleştirdi.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal,“Türk Telekom olarak 5G özelinde yaptığımız çalışmalarla 5G’nin yol haritasının çizilmesine yönelik dünyada etkin rol oynuyor; IoT, yapay zekâ gibi odak alanlara yaptığımız yatırımlarla pek çok farklı platformda verimliliği artıran akıllı projeleri hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Korea Telecom Grubu Dijital Dönüşüm Başkanı Kyounglim Yun, “2016 yılında başlayan iş birliğimizi 4.5G’den 5G’ye uzanan dönemde sürdürmekten mutluluk duyuyoruz“ dedi.

Geçmişte başlayan başarılı ilişkilerini güçlü bir şekilde genişletmeye devam eden Türk Telekom ve Korea Telecom grubu bu anlaşma ile birlikte 5G, yapay zekâ, büyük veri, bulut, robot ve nesnelerin inteneti gibi dijital dönüşüm servisleri tabanlı uygulama projeleri geliştirerek hayata geçirmeyi planlıyor. Bu iş birliği ile birlikte de her iki şirket, yapay zekâ alanında çalışmalara hız vererek; 5G, büyük veri, bulut, robot, nesnelerin interneti, V2X (Araçtan her şeye), kamu düzeni, Endüstri 4.0, akıllı şehirler, akıllı ulaşım araçları, ticari telekomünikasyon, bilişim teknolojileri ve TV yayıncılığı altyapıları gibi farklı bir çok alanda birlikte çalışacak.