Türk Telekom ve Huawei’den 5G iş birliği

Türk Telekom, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın da katılımıyla, bilgi ve iletişim teknolojisi markalarından Huawei ile, İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde TurkTech 2.0 İyi Niyet Sözleşmesi’ni (MoU) imzaladı.

Ayrıca, imza töreni sonrasında TARNET ile Türkiye’de gerçekleştirilen Tarım 4.0 uygulamalarından Akıllı Traktör ve geleceğin sporlarından artırılmış gerçeklik oyunu HADO’nun 5G denemeleri de tanıtıldı.

Türk Telekom ve Huawei bu iş birliği kapsamında, 5G’ye hazır şebekelerin geliştirilmesi ve kaliteli şebeke uygulamaları için stratejik vizyon paylaşımı yapacak. Aynı zamanda 5G servislerinin desteklenmesi ve son kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için dijital dönüşümü çeşitlendirecek teknolojiler denenirken, sahalardan maksimum enerji kazanımı sağlanmasına yönelik, “sıfır” karbon stratejisi de geliştirilecek.

Tarım 4.0 Uygulaması ‘Otonom Traktör’ denendi

TurkTech 2.0 anlaşması kapsamında Türk Telekom ve Huawei, TARNET iş birliğiyle, yerel 5G endüstriyel ekosistemini geliştirmek ve bu alanda uygulamalar gerçekleştirmek amacıyla Akıllı Tarım (Tarım 4.0) alanında Akıllı Traktör Sistemleri’nin bir parçası olan Otomatik Dümenleme’yi hayata geçirdi. Tarım Teknolojileri kullanarak tarım sahalarının verim ve kârlılığını artırmayı hedefleyen projede, traktör sürücüsüz olarak tarlayı sürerken, daha hassas ve doğru tarımsal işlemlerin yapılabilmesi 5G şebekesi desteğiyle sağlanıyor. Çalışma kapsamında ayrıca, yapay zekâ desteğiyle video analizleri yapılarak, traktör rotası üzerinde herhangi bir sapma tespit edildiğinde, 5G bağlantılı mobil uygulama üzerinden çiftçi anlık olarak bilgilendiriliyor.

Geleceğin sporu HADO 5G üzerinden oynandı

Türk Telekom ve Huawei’nin 5G uygulamaları ve iş birlikleri kapsamında yaptığı diğer bir çalışma da ‘Geleceğin Sporu’ mottosu ile bilinen artırılmış gerçeklik tekno spor oyunu HADO oldu. HADO Türkiye Teknospor A.Ş.’nin desteğiyle gerçekleşen inovasyon çalışmasında, artırılmış gerçeklik gözlükleri ve giyilebilen sensörler yardımıyla oynan oyunun 5G şebekesi üzerinden farklı fiziksel lokasyonlardaki takımlar arasında oynanması sağlandı. ‘Yakan Top’ oyununun günümüzdeki dijital hali olan ve bir branş sporu olarak kabul edilen HADO oyunu 5G’nin düşük gecikme ve yüksek bant genişliği özellikleri sayesinde, HADO takımları tarafından aynı fiziksel lokasyondalarmış gibi oynayabildi. 5G sayesinde farklı mekanlarda bulunan farklı yörelerin takımları, seyahat etmeden ve kendi mekanlarından ayrılmadan birbirleri ile aktif ve kondisyonel bir maç yapma fırsatı bulabildiler.