Turizmde en son teknolojiler TEKNOFEST’te yarışıyor

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te Türkiye’nin en büyük para ödüllü teknoloji yarışmalarına başvurular devam ediyor. Bu yıl 41 ana yarışma-102 farklı kategoride düzenlenen yarışmalardan biri olan Turizm Teknolojileri Yarışması’nda da turizm alanında fark yaratacak, yeni fikirlerin çıkış noktası olacak projeler mücadele ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen Turizm Teknolojileri Yarışması’nda katılımcıların zengin kültür, turizm imkanlarını ve faaliyetlerini akıllı, yenilikçi bilgi teknolojilerinden faydalanarak tanıtacakları birbirinden değerli çalışmalar yarışıyor.

Turizm Teknolojileri Yarışması kapsamında, yarışmacı adaylarından turizm ve kültür alanlarında teknoloji entegrasyonu ile öğrenilmesini, tanıtımını veya sahip olunan değerlerin farkındalığının artırılmasını, bu alanlarda kullanılan yöntem ve metodların geliştirilmesini sağlayacak ürünler hazırlamaları bekleniyor.

Yarışmaya mobil yazılımlar, web yazılımları, prototip, eğitsel oyun, eğitsel simülasyon gibi yazılım odaklı projeler kabul edilirken altı farklı tema sunuluyor. Yenilikçi kültürel tanıtım, yenilikçi turizm tanıtım, güvenli ve akıllı otelcilik, dijital kültür-turizm oyunları, arttırılmış gerçeklik ile desteklenmiş oyunlaştırma kurgusu ve turizm asistanından oluşan temalarla hazırlanacak projelerin turizm sektörümüze katma değer sağlaması hedefleniyor.

Başvuruların 30 Kasım 2022 tarihine kadar devam ettiği, Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören, lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabildiği yarışmada takımlar maksimum 8 kişiden oluşabiliyor. Lise ve üniversite öğrencilerinin iki ayrı kategoride değerlendirildiği Turizm Teknolojileri Yarışması’nda lise seviyesinde birincilik ödülü 30 bin TL, ikincilik ödülü 20 bin TL, üçüncülük ödülü ise 10 bin TL’lik para ödülünden oluşuyor. Üniversite ve üzeri seviyede takımlarda da birincileri 40 bin TL, ikincileri 30 bin TL ve üçüncüleri 20 bin TL değerinde para ödülü bekliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE