Tüm işler robotlar tarafından yapılacak

Güney Kore merkezli otomobil firması Hyundai, tüm işlerin robotik sistemler tarafından yapıldığı “ Mobility of Things” (Nesnelerin Hareketliliği) isimli konseptini tanıttı.

Konsept ile cansız nesnelerin hareketli hale getirilmesi ve özellikle de hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin hayatlarının kolaylaştırılmasını hedefleyen Hyundai, ev bitkilerinden kitap raflarına, ambulanslardan otonom yolcu bölmelerine kadar bir dizi nesneye güç sağlayacağını ifade etti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Hyundai Motor Group’un Robotik Laboratuvarı Başkanı Dong Jin Hyun, robotlaştırılabilecek şeyler yelpazesinin sınırsız olduğunu belirterek amaçlarının, robotik sistemlerin her türlü kişisel hareketliliği mümkün kılması olduğunu dile getirdi.

Nesneleri yukarı ve aşağı kaldırabilen, “Plug and Drive” (Tak ve Sür/PnD) ve “Drive and Lift” (Sür ve Kaldır/DnL) olmak üzere iki farklı standart geliştirdiklerini aktaran Hyun, bu sistemlerini geçen ay duyurdukları dört tekerlekli “robot MobED” ile birleştirerek, masalar, konteynırlar ve insan taşıyıcılara kadar birçok nesneyi kendi başlarına bağımsız bir şekilde hareket ettirebilmeyi hedeflediklerini söyledi.

PnD Modülü’nün insanların ihtiyaçlarını karşılamak için adapte edilebilir olacağına da vurgu yapan Hyun, “Çünkü gelecek dünyada eşyalarını hareket ettirmeyeceksin, onlar senin etrafında hareket edecekler” dedi.