TUA ve Axiom Space’den insanlı ilk uzay görevi için iş birliği

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), insanlı ilk uzay görevi kapsamında, eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile anlaşma imzaladı.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Uluslararası Uzay Kongresi’nde yapılan imza töreninde, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Axiom Space CEO’su Michael Suffredini, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, TÜBİTAK UZAY Enstitüsü Müdürü Mesut Gökten ve DeltaV Uzay Genel Müdürü Arif Karabeyoğlu yer aldı.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuran Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Cumhuriyetimizin 100. yılında gerçekleştireceğimiz insanlı ilk uzay görevinde tarihi bir anlaşmaya imza attık. Seçim süreci devam eden Türk uzay yolcusunun eğitim ve uçuş hizmeti için Axiom Space ile iş birliği yapacağız. Milli Uzay Programı ile hayaller gurura dönüşüyor” dedi.

Aynı zamanda TÜBİTAK Uzay Teknoloji Araştırma Enstitüsü (UZAY) arasında da yapılan bu anlaşma kapsamında AxiomSpace, Türkiye’nin uzay araştırma yeteneklerini genişletme ve ulusal bir insanlı uzay programı oluşturma çabalarının parçası olarak Türkiye’ye eğitim ve uçuş hizmeti verecek. Şirket, Türk uzay yolcusunun yer çekimsiz ortamda yapacağı bilimsel araştırmalara da olanak sağlayacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE