TT Ventures Hızlandırma Programı PİLOT’tan yeni döneminde 13 girişime destek

Türk Telekom ortaklığıyla TT Ventures bünyesinde yürütülen girişim hızlandırma programı PİLOT’ta 10’uncu dönem girişimleri belli oldu. PİLOT’un yeni dönemine kabul edilen 13 girişim, 100 bin dolara kadar yatırım ve nakit desteği, Türk Telekom ile iş birliği yapma ve TT Ventures’tan direkt yatırım alma fırsatını yakalayacak. Program sonunda seçilen girişimler, 6 haftalık Amerika programına katılma hakkı elde edecek. 

PİLOT, erken aşama girişimlere sistemli ve doğru büyümenin kapılarını açmaya devam ediyor. Türk Telekom tarafından Türkiye’de hayata geçirilen ilk kurumsal girişim hızlandırma programı PİLOT’un 10’uncu dönem girişimleri belli oldu. Programa yapay zekâ, dijital reklam, medya servisleri, blokzincir tabanlı tokenizasyon, artırılmış gerçeklik, yeni nesil sağlık uygulamaları, otonom online market uygulaması gibi yeni gelişen alanlarda özel teknoloji çözümleri geliştiren 13 ekip seçildi. PİLOT’a seçilen bir girişime 100 bin dolar, 3 girişime 50 bin dolar yatırım ve diğer ekiplere de 150 bin TL nakit desteği verilecek. 

TT Ventures çatısı altında yoluna devam eden PİLOT’un 10’uncu döneminde değişen yapısıyla girişimlere direkt yatırım da dahil olmak üzere farklı imkanlar sunduklarını ifade eden TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, “TT Ventures olarak, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemini büyütmek ve ekonomiye katkı sağlamak motivasyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. PİLOT ile erken aşama girişimlere hem bilgi birikimimizle hem de finansal açıdan destek veriyoruz. Önceki yıllarda verilen imkanlara ek olarak girişimlere ihtiyaçları doğrultusunda farklılaşmış gelişim ve yatırım planları sunuyoruz. TT Ventures’tan yatırım alma fırsatını yakalayacak girişimlerin yenilikçi iş fikirlerini destekleyerek, yurt dışına açılmalarını hedefliyoruz. Yeni dönemde PİLOT’a seçilen girişimlere başarılar diliyorum.” dedi. 

TT Ventures’tan yatırım alma fırsatı 

Programa seçilen ekipler 12 hafta boyunca 250’ye yakın mentorla birebir görüşebilecek ve ayrıca Türk Telekom’un iş bağlantılarına da erişim fırsatı yakalayacaklar. Program süresince alanında uzman kişilerin vereceği eğitimlerin ardından programı başarı ile tamamlayan ekipler arasından seçilecek girişimler 6 haftalık Amerika programına katılma fırsatı yakalayacak. Türk Telekom ile iş birliği yapma ve TT Ventures’tan yatırım alma fırsatı yakalayacak ekipler ayrıca; ofis alanı, teknoloji altyapısı, mobil iletişim paketi ve tanıtım destekleri de alacaklar. Şehir dışından programa katılacak ekipler konaklama imkânından faydalanabilecek. 

PİLOT’tan 20 milyon TL’yi aşan nakit desteği

10’uncu dönemi yeni başlayan PİLOT hızlandırma programından bugüne kadar 91 girişim mezun oldu; 5’i PİLOT mezunu olan 10 girişime TT Ventures ile yatırım yapıldı. PİLOT kapsamında bugüne kadar girişimlere yapılan toplam nakit destek 20 milyon TL’yi aştı.