Tezmaksan Robot ve EMAG arasında otomasyon iş birliği

Tezmaksan tarafından kurulan Tezmaksan Robot Teknolojileri, CNC üretiminde yer alan EMAG firması ile iş birliğine imza attı. Bu doğrultuda her iki firmanın ilk ortak projesi, Kazakistan’da otomotiv sektörüne ticari araçlar için fren sistemleri üretimi yapan KamLitKZ fabrikasına 10 yeni hat katarak kapasite ve verimlilik artışı ile hat optimizasyonu olacak.

Endüstriyel üretime değer katmak için Türkiye sanayisine 40 yılı aşkın süredir üretim teknolojileri alanında çözüm üreten Tezmaksan tarafından kurulan Tezmaksan Robot Teknolojileri, CNC üretiminin dünyadaki önemli temsilcilerinden Alman menşeli EMAG firmasıyla el sıkıştı. İmzalanan protokol doğrultusunda her iki firma ilk ortak projesini Kazakistan’da gerçekleştirecek.

Çağın kavramları; ‘gelecek için sürdürülebilirlik ve verimlilik’

CNC takım tezgahları konusunda alanının yenilikler gerçekleştiren firması EMAG ile yaptıkları iş birliğinin önemine değinen Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Çağımızın en önemli kavramlarının başında ‘gelecek için sürdürülebilirlik ve verimlilik’ geliyor. Sürdürülebilirliğin hayata geçirilmesi ve verimliliğin elde edilmesinde de Robotlu Otomasyon Sistemleri’nim üretimdeki varlığı eskisinden çok daha kritik roller üstleniyor. Biz de benimsediğimiz ileri teknoloji kültürünü dünyada yaygınlaştırmayı hedefleyen Tezmaksan Robot Teknolojileri olarak EMAG ile önemli bir yolculuğa çıktık. İlk ortak projemiz de Kazakistan’da otomotiv sektörüne ticari araçlar için fren sistemleri üretimi yapan KamLitKZ fabrikasına 10 yeni hat katarak kapasite ve verimlilik artışı ile hat optimizasyonunu gerçekleştirmek olacak. Dokuz adet 150 kg ve bir adet 280 kg taşıma kapasiteli toplam 10 adet endüstriyel robot içeren üretim hücreleri otomasyonunda besleme prosesi, sepetlerin içinden gelen iş parçalarının robotlar vasıtasıyla alınıp ilgili fikstürlere bağlandıktan sonra makinede işlenecek ve sonra temizleme istasyonundan bitmiş parça sepetine bırakılmasıyla gerçekleşecek. Belirli aralıkta kalite kontrol prosesi için, arayüzü üzerinden SPC istasyonuna parça yerleştirecek. Son işlem olarak, ürünler robot tarafından karekodu markalanıp bitmiş ürün stok alanına bırakılacak.” dedi.

Tezmaksan Robot ve EMAG’dan iki yeni ortak proje daha geliyor

EMAG ile iş birliğini uzun yıllar devam ettirmek istediklerini söyleyen Aydoğdu, gelecek projelere dair şu bilgileri paylaştı: “Tezmaksan Robot şirketimizin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da sürdürülebilir başarısı için yeni atılımlara ihtiyacımız şart. Bunun için de EMAG ile yaptığımız iş birliğini farklı projelerle çeşitlendireceğiz. Bunun için mevcut projemiz dışında iki ayrı projede de devam edilmesi işin ön çalışmalar başlatıldı. İlki EMAG Meksika projesi ve diğeri de EMAG CubeBOX çalışması. Bu iki projenin de en kısa sürede hayata geçirilmesi konusunda hem EMAG hem de Tezmaksan Robot firmamız çok istekli.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE