Tesla Mobil 3’ün öncesinde özel bir versiyon mu geliyor?

Sadece şirketlere özel bir seçenek olan yeni nesil Tesla Model 3 öncesinde özel bir versiyon hazırlandı.

Şu an birçok farklı aracın satışını yapan Tesla, elektrikli otomobil pazarını gerçek anlamda başlatan firma oldu. Sizin de bildiğiniz gibi artık Türkiye pazarında da resmi olarak yer alan şirketten yurt dışında Model 3, Model Y, Model S ve Model X satın alınabiliyor. Ayrıca artık elektrikli kamyon Semi de ürün gamında ve önümüzdeki yıl büyük ihtimalle Cybertruck ve Roadster yola çıkarılacak gibi görünüyor.

Yaklaşık 40 bin dolarlık ortalama fiyatı ile Model 3 Tesla ürün gamındaki en ucuz araç ve daha fazla kişiye ulaşmak için 53 kWh batarya paketine sahip 25 bin dolarlık bir araç (Model 2 adı kullanılabilir) üzerinde de çalışıyor. Bunlara ek olarak firma Model 3 için bir süredir ‘‘Project Higland’’ adı altında yeni jenerasyon çalışmaları yürüterek mevcut araçları yeniliyor.

İlk tasarımsal sızıntısına burada yer verdiğimiz araç öncesinde ise şirketlere özel bir Model 3 önümüze çıktı. Normalde Model 3 için Standar Menzilli RWD, Uzun Menzilli AWD ve Performans AWD gibi versiyonları sunuluyor. Uzun Menzilli RWD olarak geçen ve işletmelere özel Model 3 ise arkaya yerleştirilen tek bir elektrik motoru ile tam 643 km menzil getiriyor. Aracın ilk etapta yalnızca İngiltere merkezli olarak satılacağı bildiriliyor.

Peki ya firma başka neler getiriyor? Tesla’nın ‘‘Master Plan Part 3’’ kapsamında gösterildiği kadarıyla, ileriki yıllarda karşımıza Semi’nin ‘‘Light’’ ile ‘‘Heavy’’ versiyonları olan tamamen elektrikli otobüs ve ufak bir yolcu minibüsü ile çıkabileceği tahmin ediliyor. Tabi ki bunların gelip gelmeyeceği veya ne zaman geleceği kesin değil fakat ileride şirketin ürün gamı kesinlikle daha büyük hale gelmiş olacak böylelikle ulaşım pazarında Tesla girebileceği her alana girmek isteyecek. Geçtiğimiz yıl Tesla’nın açılışı yapılan Gigafactory Texas fabrikasında önemli duyurular yaptığı, bunlardan birinin bizzat Elon Musk tarafından duyurulan ‘‘robotaxi’’ olduğu biliniyor. Burada yolcu taşımaya odaklanacak oldukça ‘‘fütüristik’’ görünümlü bir aracın yolda olduğunu öne süren Musk, merak uyandıran araç için daha sonra yüksek verime sahip olacak açıklamasında bulundu. Özellikle otonom sürüş merkeze alınarak tasarlanan araç Musk’a göre rakiplerine oranla kilometre başına daha düşük masraf ile çalışması için geliştiriliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE