Teknopark İstanbul’dan siber güvenlik uzmanlarına girişimci olma desteği

Dünyanın en önemli risk faktörleri arasında yer alan siber güvenlik alanında Türkiye’nin de çalışmaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda şimdiye kadar 450’den fazla girişimciye kuluçka hizmeti ve 850’den fazla girişimciye hızlandırma hizmeti veren Teknopark İstanbul, bu defa da İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında başlayan Siber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı: Cybercube ile “Beyaz Şapkalı” olarak da bilinen siber güvenlik uzmanlarını girişimci yapacak.

Cybercube programı, siber güvenlik odağında proje fikrini doğrulamış girişimcilerin çıkarma aşamasında oldukları ürünlerini doğrulama ve satışa hazır getirme amacıyla; eğitim, mentorluk, danışmanlık, bilişim laboratuvarı sunucu odası, bulut veri depolama gibi benzersiz destekler sunacak. Altı ay boyunca sürecek programda girişimciler için ‘demo day’ etkinliği de yer alacak. Savunma Sanayi Başkanlığı ve Siber Güvenlik Kümelenmesi iş birliğinde yürütülecek Cybercube programı üç dönem boyunca desteklenecek. Performans değerlendirme kriterleri yüksek girişimlere altı ay ek süre imkanı verilebilecek.

Beyaz şapkalı girişimcilere kuluçka programına kabul edilmeleri durumunda farklı alanlarda eğitim de verilecek. Program katılım adayı girişimcilerin başvuruları Cybercube Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak. Değerlendirme Kurulu’nda projesi onaylanan girişimciler beş hafta boyunca çevrimiçi eğitim ve sonrasında diğer desteklerin yer aldığı sürece dahil olacaklar ve dokuz farklı konu başlığı altında 15 saatten fazla eğitim verilecek.

Siber Güvenlik Hızlandırma ve Kuluçka Programı: Cybercube için 21 Aralık 2021’e kadar başvuru yapılabilecek.