Teknopark İstanbul, IASP Dünya Konferansına katıldı

Teknopark İstanbul, 27-30 Eylül 2022 tarihleri arasında İspanya’da düzenlenen Uluslararası Teknoparklar Birliği (IASP) Dünya Konferansına katıldı.

Cartuja Bilim ve Teknoloji Parkı’nın ev sahipliğinde bu yıl 39’ncusu düzenlenen kongrenin ana teması ise “Gücünü inovasyondan alan yeşil ve dijital değişim: İnovasyon ekosistemlerinin rolü” oldu. Bu kapsamda kongre süresince yeşil teknoloji, dijitalleşmenin iklim değişikliği ile mücadeledeki rolü ve çevreci çözümler ele alındı.

Konferansta bir konuşma yapan Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, “Teknoloji geliştirme alanımızı Türkiye’de bir ilk haline getiren inovasyon alanlarını ve toplumu dikkate alarak sıfır atık döngüsel ekonomiye ulaşmak için önemli adımlar attık” dedi. Döngüsel ekonominin iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, atık ve kirlilik gibi küresel zorluklarla mücadele eden bir sistem çözümü çerçevesi olduğunu söyleyen Topçu, Teknopark İstanbul’un sıfır atık belgesi alan ilk teknopark olduğunu kaydetti.

Mimari tasarımda da yapının en önemli hedeflerinden birinin çevre dostu olmak olduğunu ve bu kapsamda Teknopark İstanbul ofislerinin LEED GOLD sertifikasyon kriterlerine uygun olarak tasarlandığını ifade eden Topçu, “Teknopark İstanbul’da, insanlığın sıfır atık hedefine hem bölgesel hem de küresel olarak katkıda bulunmak maksadıyla, çatımız altındaki tüm şirketlerimizi döngüsel ekonominin ve sürdürülebilirliğin bir parçası olmak için etkileşime ve yakın çalışmaya teşvik ediyoruz” diye konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE