TEKNOFEST’ten yine bir ilk: Dikey İnişli Roket Yarışması

TEKNOFEST Teknoloji Festivali kapsamında ve TUBİTAK SAGE yürütücülüğünde, dünyada ilk kez 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan “Dikey İnişli Roket Yarışması” başvurulara açıldı.

Yurt içi ve yurt dışında öğrenim gören, lisans ve lisansüstü öğrencilerin ve ayrıca mezunların da katılabildiği yarışmada, ülkemizin gelecek 10 yıldaki teknolojik ilerleme yol haritasında yer alan “Roket İtkili İniş Sistemleri” hakkında lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim görmekte olan öğrencilerin bilgi edinmesini sağlamak ve gençlere farklı disiplinlerde bilgi ve tecrübeye sahip üyelerle takım halinde tasarım yapma yeteneğinin kazandırılması amaçlanıyor.

Yarışmada takımlardan tasarlayacakları roketin yarışma komitesi tarafından sağlanacak olan “havada askıda tutma sistemi” ile adaptasyonunu sağlamaları ve roketin serbest bırakılmasının ardından “soğuk gaz itki sistemi kullanarak kontrollü şekilde yere inmesi bekleniyor. Yarışmaya başvurular 28 Şubat tarihine kadar yapılabiliyor.

Dikey İnişli Roket Yarışmasında birincilik ödülü 40.000 TL, ikincilik ödülü 30.000 TL ve üçüncülük ödülü 25.000 TL olarak belirlendi. Yarışmada dereceye giren takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacaklar.