TEKNOFEST’ten yeni bir yarışma daha

TEKNOFEST 2023’te 41 ana yarışma 102 alt kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarının en yenisi olan ve bu yıl ilk defa başvuruya açılan Psikolojide Teknolojik Uygulamalar Yarışması, Can Sağlığı Vakfı yürütücülüğünde gerçekleştiriliyor.

Yarışmada, psikolojik dayanıklılığı ve esnekliği artırarak koruyucu ruh sağlığına katkı sağlayacak, psikolojik zorlanma yaşayan kişilerin psikoterapi hizmetine erişimini kolaylaştıracak, klinisyenler ve araştırmacılar için daha objektif ölçüm ve değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Risk belirleme stratejilerini güçlendirecek ve psikolojik becerilerin kazanılmasına yardımcı olacak projelerin de geliştirilmesinin amaçlandığı yarışmanın son başvuru tarihi 20 Kasım.

Türkiye ve yurt dışında öğrenim gören T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu tüm lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile mezunların başvuru yapabileceği yarışma kapsamında katılımcılardan ana çerçevesi belirlenmiş çalışma alanlarında veya bu alanlar dışında psikoteknolojiye konu olabileceğine kanaat edilen projelerle yarışmaya katılması bekleniyor. Bilişsel Yetileri İyileştirme ve Geliştirme Yazılımları-Cihazları, Akıllı Telefon Uygulaması Destekli Psikoterapi Müdahale Programları, İnternet Tabanlı Psikoterapi Müdahale Programları, Yapay Zekâ Destekli Psikoterapi Uygulamaları veya Psikolojik Risk Durumu Tespiti, Sanal Gerçeklik Destekli Psikoterapi Uygulamaları, Psikolojik Becerileri Geliştirmeye Yönelik Dijital Oyunlar ve Psikofizyolojik Ölçüm-Değerlendirme Araçları olmak üzere yarışmacılara proje geliştirmeleri için 7 farklı çalışma alanı sunuluyor.

Psikoloji ve psikiyatri alanında teknoloji kullanımı dünya çapında ilgiyle takip edilirken, bu alanda teknoloji kullanımının geliştirilmesi erişim, zaman, maliyet, etkinlik vb. açılardan da büyük avantajlar sağlıyor. Dereceye girenlerin toplamda 120 Bin TL’lik ödül alacağı yarışmanın değerlendirmesi; proje ön değerlendirme raporu, proje detay raporu ve yarışma final puanlaması olarak üç farklı aşamada yapılıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE