TEKNOFEST İnsansız Hava Araçları Yarışması’na başvurular devam ediyor

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ve Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’na başvurular 30 Kasım tarihine kadar devam ediyor.

Bu yıl yine TÜBİTAK tarafından sekizincisi düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması, üniversite öğrenimine devam eden öğrencileri İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirmeyi, bilimsel ve teknik çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi ve İHA teknolojisinde başarılı olan ülkemizi yetenekli ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyor.

Yarışma ayrıca ulusal ve uluslararası ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerini İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmeyi, herhangi bir sınıflama ve görev tanımı olmaksızın hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki (sabit kanat, DİKY, çırpan kanat, hibrit, döner kanat vb.) İHA’larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşları teşvik etmeyi hedefliyor. Ülkemizi İHA teknolojisinde başarılı ulusal ve uluslararası gençlerin ortak buluşma noktası haline getirmeyi de amaçlayan yarışma her yıl büyük ilgi görüyor.

Uluslararası İHA Yarışması’na yurt içi ve yurt dışından, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri takım halinde katılabiliyor. Uluslararası İHA Yarışması’nda birincilik ödülü 100 bin TL, ikincilik ödülü 90 bin TL ve üçüncülük ödülü ise 80 bin TL değerinde.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Liseler Arası İHA Yarışması’na ise Türkiye, Azerbaycan ve KKTC’deki lise ve dengi okullarda eğitim gören öğrenciler ile Türkiye’deki BİLSEM ve Deneyap Teknoloji Atölyeleri, Bilim Merkezleri, Gençlik Merkezleri ve Bilim Atölyelerinde lise seviyesindeki öğrenciler takım halinde başvurabiliyor.

Liseler Arası İHA Yarışmasında görev tanımı bu yıldan itibaren “Serbest Görev” anlayışı ile tamamen takımlara bırakılıyor. Öğrencileri İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojilerine yönlendirmeyi hedefleyen yarışmada herhangi bir sınıflama ve görev tanımı olmaksızın hayal ve fikir dünyalarını geliştirerek farklı yapılardaki (sabit kanat, DİKY, çırpan kanat, hibrit, döner kanat vb.) İHA’larla her türlü bilimsel, teknolojik, yetenek ve beceriye dayalı uçuşlar teşvik ediliyor. Liseler Arası İHA Yarışması’nda birincilik ödülü 60 bin TL, ikincilik ödülü 55 bin TL, üçüncülük ödülü ise 50 bin TL değerinde olacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE