TEKNOFEST Hyperloop Geliştirme Yarışması’na başvurular başladı

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında bu yıl ilk defa 15-19 Ağustos 2022 tarihleri arasında Gebze’de düzenlenecek olan “Hyperloop Geliştirme Yarışması” başvurulara açıldı.

TÜBİTAK RUTE tarafından ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan Hyperloop Geliştirme Yarışması ile yüksek hızlı ulaşım sistemlerinde dünya çapındaki teknolojik gelişime katkı sağlayacak çözümler üretilerek kapsüllerin tasarımı ve testine olanak sağlayacak bir altyapı kurulması amaçlanıyor.

Ulusal ve uluslararası ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılabileceği yarışma için son başvuru tarihi ise 28 Şubat.

Birincilik ödülünün 50 bin TL, ikincilik ödülünün 40 bin TL, üçüncülük ödülünün ise 30 bin TL değerinde olduğu Hyperloop Geliştirme Yarışması’nda dereceye giren takımlar ödüllerini 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihlerinde Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST’te alacaklar. Ayrıca değerlendirmeler sonucunda yarışma sürecini başarıyla tamamlayan ve birinciliği kazanan takım uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmek için desteklenecek.