TEKNOFEST Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

TEKNOFEST’in ana paydaşlarından SANKO Holding’in yürütücülüğünü üstlendiği Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda ‘Lise’ ve ‘Üniversite ve Üzeri’ seviyelerinde dereceye giren takımlar ödüllendirildi.

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST 2022 ödül töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Samsun Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu da TEKNOFEST ödül törenine katıldı.

Lise seviyesi kazananları belli oldu

İzmir Özel Eraslan Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencileri Ada Demir ve Zeren Kaynak’ın danışman öğretmenleri Muhammet Çoruh rehberliğinde hazırladıkları ‘olta balıkçıları için çevre dostu ağırlık’ projesi Lise seviyesinde birinciliğe değer görüldü.

Özel İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Nedim Uysal Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Ilgın Ceyhan ile 12’nci sınıf öğrencisi Göktuğ Sipahi, danışman öğretmenleri Serkan Gül rehberliğinde geliştirdikleri ‘Atıkmatik; plastik, cam ve metal atıkları otomatik olarak ayırarak geri dönüşüme kazandırma’ projesiyle Çevre ve Enerji Teknolojileri yarışmasında ikinci olma başarısı gösterdiler.

İzmir Necla Teyfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12’nci sınıf öğrencileri Bakican Zeybek ve Taha Mert Aslan, danışman öğretmenleri İsmet Aslan rehberliğinde hazırladıkları ‘doğal organik karbon mürekkebi ile elektronik baskı devrelerinin 3d yazıcılarda basılması, doğal karbon mürekkep yapımı ve bakır yerine baskı devre (pcb) kartlarının karbon mürekkeple tasarımı’ projesiyle yarışmayı üçüncü olarak tamamladılar.

Üniversite ve üzeri seviyesi kazananları belli oldu

SANKO Okulları Fen Bilimleri Öğretmeni Fatih Mehmet Günaydın, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması üniversite ve üzeri seviyesinde geliştirdiği ‘pektin bazlı hidrojeller ile tekstil atık sularının arıtımı’ projesiyle Türkiye birinciliği elde etme başarısı gösterdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği bölümü mezunu Ömer Kara, İstanbul Teknik Üniversitesi Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü öğrencisi Rabia Adanur, Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümü öğrencisi Yusuf Talha Kalender, Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi Yüksel Kiye, Beykent Üniversitesi Biyoteknoloji Mühendisliği mezunu İlknur Toklu, Haliç Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Enes Karaoğlu ve Beykent Üniversitesi Yazılım Mühendisliği mezunu Esra Nur Bolat, vibrasyon teknolojisiyle ile atık düzensiz titreşim enerjisini kimyasalı kendilerine ait olan piezo malzeme aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştürdükleri ‘vibtech’ projesiyle üniversite ve üzeri seviyesinde ikinci oldular.

İran’dan eğitim için Türkiye’ye gelen ve eğitimlerine Sabancı Üniversitesi’nde devam eden Shaghayegh Saeidiharzand ve Dr. Abdoali Sadaghiani’nin geliştirdiği ‘rüzgar türbinleri için buzlanma önleyici proje’ ise üniversite ve üzeri seviyesinde üçüncülük kazandı.

Birinciler ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan aldı

Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması’nda birincilik kazanan takımlar ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alırken, ikinci ve üçüncü olan takımlara ise ödüllerini Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Belediye Başkanı Mustafa Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve SANKO Holding Kurumsal İletişim Direktörü Pınar Ulutaş birlikte takdim etti.

Lise ve üniversite kategorisinde 85 projenin mücadele ettiği yarışmada ilk 3’e giren takımların ödüller ise şu şekilde sıralandı:

‘Üniversite ve Üzeri Kategorisi’nde birinci takıma 15 bin TL, ikinci takıma 10 bin TL ve üçüncü takıma 5 bin TL ödül verilirken, ‘Lise Kategorisi’nde ise ödüller sırasıyla 12 bin TL, 7 bin TL ve 4 bin TL olarak gerçekleşti. Ayrıca her iki kategorinin birinci takımları en iyi sunum ödülüne değer görülerek plaket verildi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE