TCG UFUK, envantere girdi

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen Test ve Eğitim Gemisi Projesi kapsamında inşa edilen Türkiye’nin yerli üretim ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyan Test ve Eğitim Gemisi UFUK (A-591), bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Tuzla’da düzenlenen törenle envantere girdi.

Gelişmeyi sosyal medya hesabından duyuran Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı paylaşımda; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle TCG UFUK Test ve Eğitim Gemimizi hizmete aldık. Milli savunma sanayii olarak Mavi Vatan’ımızın müdafaası için yeni sistemler geliştirmeyi, kritik platformlar üretmeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın test ve eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılması planlanan ve ADA sınıfı korvetlerin tekne formu kullanılarak tasarlanan TCG UFUK, ağır iklim ve deniz şartlarında, 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecek. Ayrıca 99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle filoya katılacak Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek.

İnşası İstanbul Denizcilik Tersanesi tarafından, radar, muhabere, gemi seyir sistemlerinin tasarımı, üretimi ve entegrasyonu ASELSAN tarafından, ADVENT Savaş Yönetim Sistemi, Gemi Veri Dağıtım Sistemi, Gemi Entegre Bilgi Sistemi, CCTV Sistemi, Mesaj İşletim Sistemi HAVELSAN tarafından, jeneratörü İŞBİR tarafından, gemi elektrik sistemi altyapısının tasarlanması, tedariki, üretimi ve entegrasyonu ANEL tarafından, Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi ve gemide yer alan konsolların tasarım ve üretimi ise YALTES tarafından geliştirilen, yaklaşık 194 yerli firmanın da katkı verdiği TCG UFUK’un yerlilik oranı yüzde 70’e ulaştı.

Kaynak: https://www.savunmahaber.com/