TAV’dan görme engelliler için daha erişilebilir havalimanı deneyimi

TAV Havalimanları, görme engelli yolcular için havalimanlarının erişilebilirliğini artırmak amacıyla WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Görüntülü Destek Servisi ile işbirliği gerçekleştirdi. İşbirliği kapsamında, şirketin Türkiye’de işlettiği Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında görme engelli yolcular mobil uygulama aracılığıyla profesyonel asistanlardan ücretsiz betimleme ve yönlendirme desteği alabiliyorlar.

TAV Havalimanları, herkes için en iyi seyahat deneyimi hedefiyle hayata geçirdiği çalışmalarına WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Görüntülü Destek Servisi’yle yaptığı işbirliğini ekledi. Yapılan anlaşmayla birlikte görme engelli yolcular, WeWALK mobil uygulaması üzerinden erişilebilirlik alanında uzman, profesyonel asistanlarla betimleme ve yönlendirme desteği sağlayan DANIŞ’tan havalimanlarında ücretsiz yararlanabiliyorlar. Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında başlayan uygulamayla görme engelli yolcuların havalimanlarında sunulan hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanması ve bağımsız hareket edebilmesi amaçlanıyor. 8 ülkede 15 havalimanı işleten TAV Havalimanları, uygulamayı yurtdışındaki havalimanlarına da yaygınlaştırmayı hedefliyor.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, “TAV Havalimanları olarak, işlettiğimiz havalimanlarında tüm yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunmak için çalışıyoruz. Seyahat özgürlüğü temel bir hak ve her bir yolcumuz eşit haklara sahip. Bu anlayışla, havalimanlarımızda sunulan tüm hizmetlerin,  tüm yolcularımız için erişilebilir olmasını ana sorumluluklarımızdan biri olarak görüyoruz. ‘DANIŞ’ ile geliştirdiğimiz bu ortak projeyle   görme engelli yolcularımızın   havalimanında bağımsız şekilde hareket edebilmesine destek olmaktan  ve deneyimlerini iyileştirmekten dolayı mutluyuz. Şu an Türkiye’deki beş havalimanımızda yaptığımız bu işbirliğini önümüzdeki dönemde yurtdışındaki işletmelerimize de yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Erişilebilir seyahatin sektörümüzde yaygınlaşmasına öncülük etmeyi  ve bu konuda toplumsal farkındalık oluşmasına katkı sunmayı umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

WeWalk Kurucu Ortağı Kürşat Ceylan, “WeWALK ekibi olarak geliştirdiğimiz görme engelliler için görüntülü asistan servisimiz DANIŞ ile yapay zeka teknolojilerimizi de daha ileri taşıyoruz. TAV Havalimanları da DANIŞ partneri olarak yenilikçi teknolojilerin hayata geçmesine öncülük ediyor. Türkiye’deki 280 bin, dünyadaki 253 milyon görme engellinin herkes kadar erişilebilir bir dünyayı hak ettiğine inanıyoruz. DANIŞ partner ağımıza daha erişilebilir ve kapsayıcı bir dünya için diğer şirketleri de davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE