Tarihte ilk kez bir insan, hologram olarak uzaya ışınlandı!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), tarihte ilk kez insanları hologram olarak uzaya ışınlamayı başardıklarını duyurdu.

NASA, “holoport (holo ışınlama)” teknolojisi sayesinde NASA uçuş doktoru Dr. Josef Schmid, AEXA Aerospace CEO’su Fernando De La Pena Llaca ve ekiplerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ışınlamayı başardıklarını açıkladı.

İletişimin Microsoft’un Hololens Kinect kamerası ve Aexa tarafından geliştirilen özel bir yazılıma yer veren standart bir bilgisayar ile kişilerin ISS’de bir boşluğa yansıtılarak gerçekleştirildiğini belirten NASA, iletişim boyunca Avrupa Uzay Ajansı astronotu Thomas Pesquet ve bilim insanlarının, canlı bir şekilde görüntülü ve sesli olarak iletişim kurduklarını söyledi.

Ayrıca, bu teknolojiyi özel medikal, psikiyatri/aile toplantılarında ve uzay istasyonuna VIP’lerin konuk olması için kullanacaklarını belirten NASA, gelecekte ise bu teknolojiye artırılmış gerçeklik fonksiyonu ekleyerek, ISS’e sanal ortamdan konuk olanların, ISS içinde gerçek zamanlı olarak dolaşmalarının mümkün olacağını ifade etti.