TAKSİ-M uygulaması ne işe yarıyor?

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası taksi çağırma ve mobil ödeme uygulaması olan TAKSİ-M’i uygulanabilir hale getirdi. İTEO Başkanı Eyüp Aksu, “ Yolcular, TAKSİ-M uygulamasını kullanarak, taksi çağırmak ve kredi kartıyla ödeme yapmak için güvenli ve kullanımı kolay bir platforma sahip oluyorlar.’’ sözlerini kullandı.

Mobil ödeme ve taksi çağırma uygulaması TAKSİ-M, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası tarafından hayata geçirildi. Uygulama; bulunan konuma taksi çağırma, sarı-turkuaz-siyah taksi seçimi, güvenli kredi kartı ödemesi, şoför puanlama sistemi gibi hizmetleri kullanıcılarına sunuyor. Uygulamanın yönlendirme sistemiyle Anadolu Yakası taksileri ve Avrupa Yakası taksileri kendi bölge ve yönlerine uygun konumlara gönderiliyor. Bugünden itibaren TAKSİ-M uygulaması Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarda bulunan mobil uygulama marketlerden indirilebilecek. Merkezi Seyrantepe’de bulunan İTEO binasının içinde yer alan uygulamanın yerli ve milli olarak geliştirildiği ifade ediliyor.

Taksimetre ücreti önceden görülebiliyor

Eyüp Aksu uygulamanın tanıtım konuşmasında, “TAKSİ-M, müşterilerine sunduğu yenilikçi özelliklerle, İstanbul’da seyahat edenlerin taksi deneyimini kolay, güvenli ve keyifli hale getiriyor. Yolcular, TAKSİ-M uygulamasını kullanarak, taksi çağırmak ve kredi kartıyla ödeme yapmak için güvenli ve kullanımı kolay bir platforma sahip oluyorlar.” dedi. Aksu konuşmasına şu şekilde devam etti: ‘‘Ayrıca, yolcuların gidecekleri yeri uygulamaya girerek taksimetre ücretini önceden görebildiklerini bu sayede de yolculuklarına başlamadan önce maliyeti önceden bilerek, daha planlı bir şekilde hareket ediyorlar.”

TAKSİ-M’in sunduğu yenilikler arasında yolcuların taksileri puanlama özelliğinin de bulunduğunu söyleyen Aksu, yüksek puanlı sürücülerin öncelikli olarak çağrı aldığını ve yolcuların en yüksek puanlı sürücülerle yolculuk yapma imkanının sağlandığını böylece hem sürücülerin performansını artırmak hem de yolcuların daha güvenli bir yolculuk yapmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Düşük puanlı şoför pasifize ediliyor

Eyüp Aksu, “Diğer uygulamalardan çok farklı bir teknoloji. Nedir bu uygulamalar? Birincisi yapılan bütün yolculukların data bilgileri yolcu tarafından istenildiği zaman verilebiliyor. Tarih, güzergah ve ödediği ücret. İkincisi kayıp eşyalar bu uygulama ile daha çabuk bulunuyor. Üçüncüsü ödüllendirme ve cezalandırma sistemi var. Yolcular, yolculukları sonunda taksiciye puan veriyor. Eğer kaba davranış, taksimetre açmama veya aracın temizlik problemi veya değişik şoför kaynaklı sorunlar varsa puanı az veriyor. Yolculuk yapılacağı zaman o şoför tercih edilmiyor. Şoför bir nevi pasifize ediliyor. Gerekirse meslekten ihraç ediliyor. Ödüllendirme de; yüksek puanlı şoförlere daha fazla yolcu atamasıyla oluyor.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Aksu,  “Diğer uygulamalarda kampanya yok, bizim uygulamamızda kampanyalar yapıyoruz. Maksat TAKSİ-M uygulamasıyla taksi bulma sorununu çözmek ve taksi, yolculuk sorununu en asgariye düşürmektir. Biz TAKSİ-M uygulamasıyla bir ticari işletme değiliz, diğer aplikasyonlar ticari işletme. Biz burada bir ticari işletme gözüyle bakmıyoruz. Yerli ve milli bir aplikasyon. Şoför tarafından alınacak komisyon diğer uygulamalara göre çok çok az olacak.’’ diyerek sözlerine son verdi.

İlk bir saatte TAKSİ-M uygulamasını yaklaşık 10 bin taksi şoförü ile 6 bin yolcunun cep telefonuna indirdiği öğrenildi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE