Taha Yücel: “Siber güvenlik ve kriptoloji konusunda bir kitap serimiz var”

14’üncü Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı’nda Dijital Gündem’e konuşan Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Taha Yücel, sağlıkta siber güvenlik alanında bugüne kadar yapmış oldukları çalışmalardan ve ileride bu alana yönelik yapmayı düşündükleri çalışmalardan bahsetti.

Geçmişte yayınladıkları raporlar ve aynı zamanda kitaplar olduğunu söyleyen Taha Yücel, “Yaptığımız webinar türü etkinlikler ve bu tür konferanslar var. Açıkçası geçmişte sağlık sektörüne bu kadar odaklanmamıştık. Ama blokzincir, nesnelerin interneti, yapay zeka gibi pek çok konuya girdik. Bütün bu çalışmalarımızın bir boyutuyla sağlık sektörüyle bir ilişkisi var” dedi.

Sağlık sektörü özelinde bu konferansın aslında bir derinlik oluşturduğunu belirten Yücel, “Buradaki sunumlar, makaleler hepsi bir kitap ve CD haline getirildi. Elektronik ortamda da paylaşılıyor. Bundan dolayı önemli bir kazanım oldu. Aynı zamanda bizim siber güvenlik ve kriptoloji konusunda bir kitap serimiz var. Onunda beşincisi bugün hazır oldu. Hem blokzincir, hem de siber güvenlik anlamında önemli bir kitap oldu. Sektörümüze böyle bir katkıda bulunduk” ifadelerini kullandı.

Bunun dışında eğitimler verdiklerini de dile getiren Yücel, “Siber güvenlik farkındalık eğitimi ve ileri düzey siber güvenlik eğitimi veriyoruz. Hem yetenek ölçümü, hem de ileri düzey yeteneklerin kazandırılması noktasında belli çalışmalarımız var. Bir de tabi gençlerimize yönelik kamplarımız var. Bunlar artarak devam edecek” şeklinde sözlerini tamamladı.

VİDEO: 72
BAŞLIK: Taha Yücel: “Siber güvenlik ve kriptoloji konusunda bir kitap serimiz var”
KONUŞMACI: Taha Yücel – Bilgi Güvenliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
RÖPORTAJ: Oğuz Gürler