SSB akustik teknolojileri yol haritasını oluşturuyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) teknoloji kazanımı çalışmaları kapsamında ülkemizde akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin ve kazanılması gereken milli kritik ve ileri teknolojilerin tespit edilmesi amacıyla 2020 yılında tüm paydaşların katılımıyla oluşturulan Akustik Odak Teknoloji Ağı (OTAĞ) çalışmalarının Kapanış Toplantısı SSB’de gerçekleştirildi.

Toplantıya SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, üniversiteler ve savunma sanayii firmalarının temsilcileri katıldı.

Yürütülen çalışmalara ilişkin gelinen noktaya ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Hedeflerimiz doğrultusunda Başkanlığımızca Ar-Ge odak teknoloji yol haritalarımız çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ve Emniyet güçlerimizin kısa ve uzun dönem ihtiyaçlarını karşılamak için Ar-Ge çalışmalarımızı çok daha hızlı ve dinamik bir şekilde yürütebileceğimiz yeni bir yapı oluşturduk. Odak teknoloji ağları çalışmalarımız kapsamında ileri teknoloji konularında ülkemizin bulunduğu noktayı ve bu kapsamda geliştirilmesi gereken ileri teknolojileri ülkemizin ortak aklıyla birlikte çalışıyor ve teknoloji önceliklendirmeleri yaparak projelerimizi hayata geçiriyoruz” dedi.

Türkiye’de akustik teknolojileri alanında mevcut kabiliyetlerin ve kazanılması gereken milli kritik ve ileri teknolojilerin tespit edilmesi amacıyla tüm paydaşların katılımı ile SSB tarafından Akustik Odak Teknoloji Ağı oluşturulduğunu dile getiren Demir, “Akustik Odak Teknoloji Ağı faaliyetleri 3 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen lansman ile başlatılmış olup Deniz Kuvvetleri Komutanlığı dahil 13 kurum, 26 üniversite ve araştırma merkezi ve 17 firmadan toplam 208 kişinin katılımı ile Akustik Sistemler, Akustik Transdüserler, Dizinleri ve Transdüksiyon Malzemeleri, Akustik Sinyal/Veri İşleme ve Elektronik, Akustik Yayılım/Ortam Modelleme ve Simülasyonu Odak Çalışma Grupları ile yürütülmüştür. Gerçekleştirilen çalışmalar ve toplantılar sonucunda 80 Teknoloji Konusu belirlenerek önceliklendirilmiştir. Bu yıl içinde Akustik OTAĞ Sonuç Raporu’nun yayımlanarak Akustik Teknolojileri Yol Haritasının oluşturulmasını hedeflemekteyiz” şeklinde konuştu.

Başkanlık olarak ileri teknoloji kazanımı çalışmalarını bütüncül bir yaklaşımla planlamayı, takip etmeyi ve desteklemeyi hedeflediklerini belirten Demir, Ar-Ge projelerine hayat vermenin temel gayeleri arasında olduğunu, özgün ürün ve teknoloji geliştirmeye yönelik olarak Ar-Ge alanında 4.1 milyar TL değerinde proje çalışması başlatıldığını, son 5 yılda 1.2 milyar TL değerinde proje gerçekleştirildiğini ve Ar-Ge harcamalarının toplam sektör cirosunun yaklaşık yüzde 14’üne tekabül ettiğini ifade etti.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE