SpaceX Starship için ilk kalkış denemesi çok yakında gerçekleşecek!

SpaceX Starship ve Super Heavy Booster için ilk kalkış denemesi çok yakında olacak. Bu konuda Elon Musk da bir paylaşım yaptı.

SpaceX, şuan insanoğlunun uzay geleceği için çok değerli çalışmalarda bulunuyor. Bu çalışmaların merkezinde de ana itici Super Heavy Booster ve önünde bulunan SpaceX Starship yer alıyor. Firmanın insanoğlunu Ay ve Mars’a yollayacak Starship uzay aracını dünya dışına taşıyacak ilk aşama olan Super Heavy Booster, en son sürümüyle bünyesinde tam 33 farklı Raptor 2 motorunu bir araya getirdi. Hatta bu 33 farklı motor için geçtiğimiz günlerde sabit konumda ilk statik ateşleme denemesini gerçekleştirmişti.

Elon Musk’ın açıklamalarına göre, SpaceX ekibi bir motoru kalkışından hemen önce kapatmıştı. Bu açıdan statik ateşleme denemesi kapsamında toplam 31 motor görevini yerine getirdi. Bu elbette bir başarısızlık olmadı, Elon Musk 31 motor için ‘yörüngeye ulaşmak yeterli’ yorumunda bulundu. Şimdi ise sıra bir süredir beklenen ilk kalkış testine geldi. FAA üzerinden öğrendiği kadarıyla kalkış testi 10 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Eğer 10 Nisan tarihinde hava durumu uygun olmazsa, 11 Nisan ve 12 Nisan tarihlerinde de testler yapılabilecek. Bu önemli konuda Elon Musk’tan gelen paylaşım ise ‘Starship kalkışa hazırlanıyor’ mesajı oldu.

Şirketin geleceği için çok önemli bir durumda olan Starship, şirket tarafından geliştirilen Raptor 2 roket motorlarını hedef alıyor. Raptor 1’den daha az parça kullanarak bir araya getirilen motor, bu sayede daha hafif, daha ufak ve daha kolay şekilde üretimi sağlayabiliyor. SpaceX mühendislerinin her biri özelinde 250 ton güç için zorlayabileceklerini tahmin ettikleri roket motoru, çok önemli şekilde saatler içerisinde yeniden kalkışa hazır duruma gelebiliyor ve Raptor 1’e kıyasla yüzde 50 daha ucuza üretilebiliyor. SpaceX, Falcon 9 gibi Starship ve Super Heavy Booster’ı tekrardan kullanabilecek şekilde tasarlamaya özen gösteriyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE