Sistem Global Danışmanlık’tan Türkiye bilişim sektörünün ihracat bilançosuna ışık tutan rapor

Sistem Global Danışmanlık, Türkiye bilişim sektörünün ihracat bilançosuna ışık tutan “İhracat Ekosistemi ve Bilişim Sektörüne Yansımaları” adlı raporunu yayınladı. Türkiye’nin ihracat gelişiminde bilişim şirketlerinin payını inceleyen rapor, aynı zamanda bilişim şirketlerinin ihracat faaliyetlerine yönelik hibe ve teşvik programları hakkında detaylı bir rehber niteliğinde olmasıyla dikkat çekti. 

İhracatla uluslararası büyüme gerçekleştirmek isteyen şirketlere profesyonel danışmanlık hizmetleri sağlayan Sistem Global Danışmanlık, daha güçlü bir Türkiye için yenilikçi ve global ölçekte değer yaratma hedefiyle gerçekleştirdiği sektör araştırmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin ihracat karnesine dair önemli bilgiler içeren “İhracat Ekosistemi ve Bilişim Sektörüne Yansımaları” raporu, Türkiye ihracat ekosisteminde bilişim şirketlerinin payını alt sektör kırılımları vererek mercek altına alıyor. Teknoloji temelli ürün ve hizmet ihracatının katma değer potansiyeline yönelik bulguların yer aldığı raporda, ihracatta alternatif rotaların barındırdığı fırsatlara da dikkat çekiliyor. 

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan “Bilişim Sektörü ve Ar-Ge Yatırım Ekosistemine Yansımaları” raporunun devamı niteliğindeki bu yeni rapor ayrıca, Ticaret Bakanlığı’na bağlı İhracatçı Birlikleri’nin şirketlere sunduğu hibe ve teşvik programları hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

Bilişim ihracatı yüzde 58 arttı

2021 verileri baz alınarak hazırlanan raporda, Türkiye’nin ihracat hacminin 2021 yılında yüzde 33 artarak 225,4 milyar dolara ulaştığı bilgisine yer veriliyor. Bu artışın net ihracat büyümesine katkısının 4,9 puan olduğu belirtilirken en çok ihracat yapılan sektörler sırasıyla otomotiv, kimyevi maddeler, çelik, hazır giyim ve elektrik­-elektronik oldu. Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün Türkiye’nin toplam ihracat hacmi içindeki payı ise 2 milyar dolar büyüklüğünde. 

Global bilgi ve iletişim teknolojileri pazarı 2021 yılında yüzde 13’lük büyüme göstererek 4,3 trilyon dolar seviyesine yükseldi. Türkiye bilişim sektörü ise 2021 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 58’lik artış göstererek 17,5 milyar TL’lik ihracat gerçekleştirdi. 

Her iki bilişim 500 şirketinden biri ihracat yapıyor

Türkiye’nin ciro baz alınarak belirlenen en büyük 500 bilişim şirketini ortaya koyan Bilişim 500 Araştırması’na katılan şirketler özelindeki analizlerin de yer aldığı rapora göre, Bilişim 500 araştırmasına katılan şirketlerin yaklaşık yüzde 55’i ihracat gerçekleştirdi. Bu ihracattan elde edilen toplam gelir ise 4 milyar 600 bin TL oldu.

Raporda, ihracat gelirlerinin 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 30 artış gösterdiği belirtilirken, gelirlerin yüzde 37’sinin donanım, yüzde 32’sinin yazılım, yüzde 31’inin hizmet ihracatından elde edildiği bilgisine yer veriliyor. 

İhracatta büyüme yarışının lideri yazılım sektörü oldu

Bir önceki seneye göre toplam net gelir artışında yüzde 40 büyüme gösteren yazılım sektörünün, ihracat gelirlerini yüzde 59 oranında arttırması ise yazılım firmalarının ihracattaki başarılarına dikkat çeken veriler arasında yer alıyor.

Bilişim 500 şirketleri arasında en yüksek ihracat geliri elde eden firmalar sıralamasında, yazılım kategorisinde Roof Stacks Yazılım, donanım kategorisinde Corning Optik İletişim ve hizmet kategorisinde Teleperformance Türkiye birinci oldu.

İhracatın yüzde 42’si Avrupa’ya yapılıyor

Raporda yer alan bilgilere göre, ihracat yapan firmaların yüzde 42’si Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyor. İhracat yapılan bölgelerde Avrupa’dan sonra Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler yer alıyor. 

İhracat yapılan bölgelerin çeşitlendirilmesinin Türkiye bilişim sektörün ve ihracat ekosisteminin gelişimi açısından önemine işaret edilen raporda, Asya/Pasifik ve Afrika bölgelerinin potansiyeline de dikkat çekilerek firmaların potansiyeli yüksek yeni pazarlar için hedef pazar tespiti yapmaları öneriliyor.

Raporda ayrıntılarına yer verilen hibe ve teşvik programları ise şöyle:

· Uluslararasılaşma / Faaliyet Bazlı ve E-Turquality Destekleri

· Yurt Dışı Ürün, Hizmet, Marka, Patent, Fikri Mülkiyet Tescil ve Koruma Desteği

· Rapor ve Veri Analiz Desteği

· Belgelendirme Desteği

· Yurt Dışı Arama Desteği

· E-Ticaret Site ve Platformlar ile Uluslararası Kuruluşlara bireysel üyelik desteği

· Yazılım, Mobil Uygulama

· Dijital Oyun Geliştirme Desteği

· Kiralama Giderleri Desteği

· Pazara Giriş Desteği

· Reklam Tanıtım ve Pazarlama Desteği

· Ürün Yerleştirme Desteği

· Etkinlik Desteği

· Yurt Dışı Birim Desteği

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE